Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Jak vybrat správnou dětskou obuv

Jak vybrat správnou dětskou obuv
23. 2. - Zdraví
U dětí je zásadní zdravý vývoj nohy a ten je závislý právě na správném obouvání. Správná obuv musí pomáhat při stání i chůzi, musí podporovat nožní klenbu a udržovat patu v kolmém postavení k podložce. Je toho ale mnohem víc, na co byste měli dbát.

Při výběru obuvi pro vaše děti by neměla být důležitá cena nebo vzhled, ale spousta jiných aspektů, hlavně těch zdravotních. Tak jaké to jsou?

Tvar obuvi

Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům.

Opatek

Musí nohu dokonale fixovat, nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Opatek musí být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi).

Materiál a střih svršku obuvi

Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), protože jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobují anatomickému tvaru nohy. Naopak umělé materiály jsou naprosto nevhodné! Jsou neprodyšné a nepřizpůsobí se tvaru nohy. Uvnitř obuvi vzniká nepříznivé klima, které svědčí plísním a bakteriím.


Dobrou fixaci nohy zajišťuje i vhodný střih svršku, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy obuvi. Běžně se doporučuje do 4 až 5 let věku dítěte upřednostnit kotníčkovou obuv a to i na domácí obouvání. Obuv mokasínového nebo lodičkového střihu, sportovní obuv, i dokonce klasické bačkůrky nejsou pro dětskou nohu úplně vhodné.

Stélka

Dětské nohy se poměrně dost potí. Obuv musí být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (useň, textil, případně syntetický materiál se zvýšenou propustností pro vodní páry).

Ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Ohebnost ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou.

Podpatek

Musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte.

Hmotnost obuvi

Má být co nejnižší. V opačném případě se zvyšuje zátěž pohybového aparátu dítěte a roste jeho únava.

 

Jak při výběru dětské obuvi postupovat?

Při každém nákupu obuvi přeměřte v prodejně nohy dítěte. Velikost nohou se měří ve stoje.


Obuv musí padnout jak do délky, tak do šířky. Obuv musí být vpředu před prsty o 7 až 10 mm delší než noha. Přibližně polovina tohoto volného prostoru, je označován jako nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.


Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš úzká obuv omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a prsty se poškozují tlakem na obuv.


Při zkoušení obuvi zkoušejte vždy celý pár. Nechte dítě po prodejně projít a sledujte, zda obuv neklouže z pat. Velikost obuvi nikdy nezkoušejte tlakem na špičku, neboť děti reflexně pokrčují prsty. Vyhovující velikost obuvi vyzkoušíte tak, že bez problému zasunete prsty do paty. Dítě při tom stojí, prsty nohou má ve špičce a obuv je rozvázaná. 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné