Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Neohrožuje drunkorexie i vašeho potomka?

Neohrožuje drunkorexie i vašeho potomka?
8. 2. - Zdraví
Navštěvuje vaše "dítě" rádo večírky a ostatní „společenské“ akce? Bojíte se, že kromě popíjení alkoholu může propadnout ještě horším nešvarům? Pak si dejte pozor na tzv. drunkorexii. Propadnout jí mohou především mladé dívky a je velmi nebezpečná.

Ačkoliv je tento termín víceméně neoficiální, nic to nemění na skutečnosti, že se tento problém ve společnosti objevuje stále častěji. Drunkorexie neboli určitá porucha příjmu potravy, je porucha, při níž je cílem redukovat počet konzumovaných kalorií, a to kvůli plánované velké konzumaci alkoholických nápojů. Jedná se tedy o dvojitý hazard se zdravím.

Nejohroženější skupina

Možná byste to neřekla, ale nejohroženější a nejrizikovější skupinou jsou právě mladé dívky, které se rády baví, chodí do společnosti a na večírky a nebrání se ani popíjení alkoholu.


To vše by ani snad nebyl takový problém, pokud to tedy nepřehánějí, jako skutečnost, že si chtějí hlídat svou váhu a figuru, a mnohdy jsou pro to ochotny udělat a obětovat prakticky cokoliv. Proto, nejen, že si opravdu pečlivě hlídají svůj denní příjem kalorií, aby náhodou nepřekročily svůj limit, ale plánují-li popíjet přeci jen o něco víc alkoholu, jsou „ochotny“ za tyto kalorie navíc vyměnit i tu trochu „normální stravy“, kterou jí. Aby náhodou nepřibraly. A to ohrožuje jejich zdraví nejvíce.
Nejen, že se tedy mohou stát díky problémům s příjmem potravy obětí anorexie, ale pokud se stanou „závislými“ i na alkoholu, tak obětí drunkorexie. A to je téměř „smrtelná kombinace“, nemyslíte?

Vynechávání stravy a různé výmluvy

Máte-li tedy doma podobný případ, kdy vaše dcera neustále hovoří o kaloriích a že si na různých večírcích a diskotékách připadá oproti ostatním tlustá a měla by s tím něco dělat, zbystřete! Urychleně se zaměřte na to, jestli se dostatečně a pravidelně stravuje, dojídá svou večeři či ji nechodí po konzumaci ihned vyzvracet. Ač jedním vynechaným jídlem drunkorexie hned nevzniká, není radno to podcenit. Za chvíli se totiž může stát, že se vaše ratolest začne vytrácet od jídla s tím, že si to dojí později v pokoji a bude „vymalováno“. Tam ji zajisté nebudete chodit kontrolovat a ona tak využije nestřeženou chvilku, aby zbytky jídla vyhodila do koše či je spláchne do záchodu. Nebo se začne vymlouvat na to, že jedla s kamarádkami venku. Ani jedno však nemusí být pravda a vy se tak prakticky nic nedozvíte. A drunkorexie může být na světě.


Proto tedy zejména ve víkendové dny (ale nejen v ty, postižení často omezují příjem potravy celotýdenně), kdy pak vyráží za zábavou na diskotéku či jiný večírek, dávejte na svoje dítko zvláště dobrý pozor. Na „akci“ ji totiž hlad sice zažene alkohol, který zároveň pro tu chvíli otupí i její obavy ze ztloustnutí („přeci jsem dnes moc kalorií nesnědla, tak si mohu dopřát více alkoholu), ale protože bude pít na prázdný žaludek, ve kterém se bude alkohol vstřebávat rychleji než v plném, může dojít k tomu, že si vaše „zlatíčko“ pro změnu přivodí akutní otravu alkoholem.

Diagnóza

Pokud při svém „sledování“ zjistíte, že máte pravděpodobně odůvodněné obavy a vaše dítko na jednu stranu zanedbává stravování a na stranu druhou holduje až příliš alkoholu, plus ještě „blbne“ s dietami a hubnutím, neotálejte, a co nejrychleji se poraďte s odborníkem co dál a jak postupovat. Pokud totiž bude tato diagnóza stanovena a zjištěna včas, může se zabránit mnoha nepříjemným zdravotním problémům.


Kromě návštěvy a pomoci psychologa i psychiatra pak ale také bude velmi důležitá podpora především vás, vaší rodiny a přátel.


Takže se snažte svůj hněv co nejvíce krotit, sama jistě dobře víte, že nadávky a hádky nic nezmůžou, a raději se jí snažte co nejvíce pochopit a podpořit. Bude to potřebovat.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné