Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je neděle 12. července 2020, svátek má Bořek, zítra Markéta
Vyhledávání

Dětská práce

Dětská práce
12. 6. - Články
Víte, co je za významný den 12. června? Že vás nic nenapadá? V tom případě vězte, že je světový den proti dětské práci. V tento den si dle OSN máme připomínat nekončící boj proti zaměstnávání dětí na celém světě. Boj proti tomu, aby děti nemusely těžce pracovat, byl a v některých částech světa ještě stále je, nelítostný a zatím ne úplně úspěšný. Měli bychom dělat všechno proto, aby tomu tak nebylo!

Co je to dětská práce?

Dětská práce zahrnuje všechny formy práce, které vykonávají děti mladší 18 let a které škodí jejich vývoji, psychickému i fyzickému zdraví a také jim brání ve školní docházce. Tohle všechno pracující děti poznamenává. Kromě toho jim brání ve školní docházce a to bez ohledu na to, zda dítě za vykonanou práci dostává mzdu.


Nejde však o jakoukoliv pracovní aktivitu dětí, ale pouze tu, jak ji stanovují úmluvy Mezinárodní organizace práce (ILO) a OSN.


Nejčastějším důvodem práce dětí je špatná ekonomická situace. Buď pracují proto, aby své rodině vydělali nějaké peníze, nebo pracují na svém. Obhospodařují pole, dobytek, pečují o své sourozence nebo pracují v rodinných řemeslných dílnách. Za to však nejsou placeni. A když jejich práce placena, tak převážně pouze minimálně tak, aby měli na jídlo.


Zásadní na tom všem ale je, že nemohou chodit do školy, nic se nenaučí, a proto zůstávají takto pracovat celý život.


Dětská práce je většině případů velmi nebezpečná, protože děti nechávají pracovat s chemickými látkami, těžkými stroji nebo se dokonce jedná o určité formy otroctví, prostituce nebo obchod s drogami.


Jediným možným řešením tedy je dostat děti do školy. Pakliže chodí dítě do školy, nemůže chodit do práce. Mezi takto pracujícími dětmi jsou i děti velmi talentované, které mohou pomoci ostatním takto pracujícím dětem.


Není dětská práce jako dětská práce


Jak již napovídá nadpis, je třeba rozlišovat mezi „vykořisťovací“ dětskou prací a dětskou prací jako pomoci rodičům s chodem domácnosti.


Jak už jsme zmiňovali, tak je třeba, aby dítě chodilo do školy a mělo možnost se vzdělávat. Pak takové děti mohou pomáhat při udržování správného chodu domácnosti. Tak se učí pracovitosti a hlavně, mají tak méně možností zaplétat se do nepoctivých či nelegálních činností, které moderní doba hojně nabízí. To ale ve spoustě zemí zatím nefunguje.


V Indii, kde je stále největší počet výskytu dětské práce, sice říkají, že dívky nechodí do školy hlavně proto, že pak jejich hlavní činností bude péče o domácnost, rodinu a vlastní hospodářství, ale díky tomu indické dívky nemají možnost se vzdělávat. Naopak, když to srovnáme například s naší Českou republikou, pak je vidět, že péči o domácnost se dívky mohou naučit i přesto, že do školy chodit budou.

 

Jde jen o to, aby se v Indii a jinde ve světě, upravily životní podmínky a proběhla zásadní změna jejich zákonů. Chtějme změnu!
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné