Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš, zítra Vincenc
Vyhledávání

Hra jako dárek: Relaxace, vzdělávání a čas strávený spolu

Hra jako dárek: Relaxace, vzdělávání a čas strávený spolu
9. 12. - Hrajeme si
Dětem, ale i dalším svým blízkým chceme pod stromeček darovat především radost. Největší odměnou jsou pro nás rozzářené oči a to, když obdarovaný dárek hned rozbalí a už ho nepustí z rukou. Vánoce jsou také obdobím, kdy si nejvíce přejeme trávit čas společně. K tomu nám může skvěle posloužit hra (a nejen na Vánoce). Proč ji tedy nedat rovnou jako dárek? Na to, jak hru vybírat a na konkrétní tipy pro jednotlivé věkové skupiny jsme se zeptali Lukáše Holíka, který je odborníkem v projektu Hračky vzdělávačky.

 

Proč by si podle Vás lidi měli hrát?

Znáte ten pocit, když přijdete z práce a sebelíp se snažíte naladit na to, abyste vypustili starosti z hlavy. Zvlášť v předvánočním čase, kdy stres z práce v kombinaci s přípravou na Vánoce pro nás připravuje extra vypjaté situace. Jen málokdo se pak dokáže naladit na to, aby si užil s dětmi společně příjemné chvíle. Hra je skvělý způsob, abychom se odreagovali. S plnou hlavou starostí se ne vždy a snadno dokážeme uvolnit a hrát si „jen tak“. Hra nám svojí jasně danou strukturou a pravidly pomůže, abychom se na ni soustředili. Přitom zároveň ale trávíme čas společně. Navíc můžete při hře rozvíjet určité dovednosti.

Jak to funguje?

Ne nadarmo si děti stále hrají. Hra je jejich přirozeností. Ne proto, aby zabily čas, ale aby se učily, objevovaly a trénovaly, co je pro ně v daném věku podstatné. Rozvíjet hrou můžeme různé dovednosti, především ty tzv. měkké, což jsou schopnost komunikace, kooperace, emoční inteligence a podobně. Při hraní her, které jsou zaměřené na rozvíjení konkrétních dovedností, můžeme mít dobrý pocit, protože se bavíme se a ještě se vzděláváme. Třeba i nevědomky. Přesně takové hračky jsme vybírali pro náš projekt Hračky vzdělávačky.

Co projekt nabízí?

Projekt je přímo zaměřený na výběr smysluplných vzdělávacích her. Součástí projektu je také e-shop, kde najdete výběr hraček, které prošly výběrem psychologů a pedagogů, a v rámci projektu k některým vznikly také speciální návody, tzv. nápadníky, v nichž najdete návody na další využití her. V e-shopu najdete dělení hraček nejen podle věku, ale také přímo podle dovedností, které chcete rozvíjet. Výběr hraček můžete také konzultovat na prodejně e-shopu přímo se mnou nebo s kolegyní. A pro předvánoční období máme pro vás speciální nabídku. V našem adventním kalendáři na Facebooku najdete před Vánocemi speciální slevy.


Na závěr přinášíme ještě tipy Lukáše Holíka na hry, které jsou osvědčené a oblíbené:


hra Akce ostrovPředškoláci
potřebují rozvíjet jemnou motoriku, komunikaci, řečové dovednosti, postřeh, základy uvažování či kreativitu a schopnost poznávání svého okolí. Potřebují uspokojit svou objevitelskou potřebu, proto je nadmíru vhodné vybírat jim pro to vhodné hry, tím můžeme totiž i redukovat neblahé a někdy nevratné dopady jejich objevování v domácnosti Vhodné je podporovat u nich potřebu napodobování nebo rozvíjet emoční inteligenci. Předškoláka můžete zábavnou formou připravit na vstup do první třídy prostřednictvím příběhu o ztracených výzkumnících na pustém ostrově s hrou Akce ostrov.

 

hra EmušáciVe věku 6 až 10 let už dítě zvládá základní návyky a je možné zaměřit se na rozvoj takových dovedností, jako jsou jemnější motorika, řečové dovednosti a tvoření příběhů. Rovněž se rozvíjí základní matematickou představivost. Oblíbené jsou hry na různá povolání. Stále je u nich vhodné pracovat na rozvoji kreativity a fantazie. V tomto věku už bychom měli již více zohledňovat to, co dítě baví a zajímá, v čem se samo chce rozvíjet a tomu přizpůsobit výběr hraček. Emoční inteligence je důležitá pro pocit štěstí a naplněnosti v životě. Schopnost rozumět emocím a umět s nimi pracovat, je důležitá pro život. Pomůckou pro rozvoj emoční inteligence jsou Emušáci.

 

hra SplendorVe věku 10 až 15 let již děti zvládají většinu her určených jak pro děti i pro dospělé. Hry se již zaměřují na rozvoj složitých strategií. Rozvíjí se také abstraktní myšlení. Děti ztrácejí zájem o dětské hračky a začínají se zajímat více o deskové nebo karetní hry, hračky, které jim umožní něco budovat, tvořit a objevovat nebo prostě zažít spoustu legrace. Líbí se jim také dobrodružství a tajemno. Obecně platí, že čím více se nám podaří hru vybrat na míru schopnostem a silným stránkám dítěte, tím větší z ní bude mít radost. Pro všechny, kdo chtějí trénovat logiku, plánování a představivost je vhodná rychlá a oblíbená hra Splendor, ve které se hráči stanou obchodníky v období renesance. Snaží se získat doly na drahé kamení, dopravní prostředky a obchody - to vše s cílem nashromáždit co nejvíce bodů.


 

hra Krycí jména

Nezapomeňte ale, že i dospělého nebo dospívajícího potěšíte hrou. Je to pro ně nejen příležitost relaxovat, ale také rozvíjet své schopnosti. Vhodné jsou hry náročnější na logiku či strategii. Potěší je ale i takové, při kterých mohou něco budovat, rozvíjet kreativitu nebo si rádi zahrají hru tematicky navazující na jejich koníčky. Například skvělá hra pro všechny, kdo si rádi hrají se slovy je hra Krycí jména, která obsadila první příčky ve světovém hodnocení párty her, si zahrajete na špióny a ještě budete rozvíjet spolupráci, paměť a komunikaci. Pobaví dospělé a zvládnou ji i děti od 12 let.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné