Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur, zítra Xenie
Vyhledávání

Pexeso letos slaví 50. let

Pexeso letos slaví 50. let
16. 7. - Hrajeme si
Letos slaví padesáté výročí jedna z nejoblíbenějších českých dětských her – PEXESO. Znáte ale jeho původ?

Rok 1965 - v českých obchodech sezačal prodávat alobal, do Prahy přiletěl na desetidenní návštěvu americký jazzový zpěvák a trumpetista Louis Armstrong, v lednu toho roku zahájila Československá televize vysílání Večerníčku a narodil se hokejový brankář Dominik Hašek. Letos už od té doby uběhlo 50. let, ale pokud bychom se mohli vrátit v čase, možná bychom si všimli ještě něčeho – na prodejních pultech se totiž poprvé objevilo PEXESO.


I když by se dalo s trochou nadsázky říct, že vzhledem ke svému věku už pexeso vlastně pomalu míří do důchodu,asi si nikdo z nás neumí představit žádné české dítě, které by tuhle hru založenou na hledání obrázkových dvojic neznalo. Jak se pexeso vlastně hraje,asi nikomu připomínat nemusíme, ale možná ne všichni znají odpověď na otázku, odkud se topexeso vlastně vzalo?

Úplně první pexeso

Za vznik pexesa vděčíme panu Zdeňku Princovi, což byl v roce 1965 redaktor a výtvarník nakladatelství Pressfoto. Avšak prvotní nápad, zatím jen neurčitá myšlenka, se zrodila v hlavě pana Prince již několik let před prvním výtiskem –bylo to v době, kdy pracoval v závodu Česká mozaika a spolu s dalšími malíři, sochaři a skláři skládal tisíce sklíček v nádherné mozaiky.


Ke svému nápadu se vrátil až o několik let později, kdy rozjíždějící se nakladatelství Pressfoto chtělo podpořit svůj start nějakou hrou. A tehdy Zdeněk Princ navrhl Obrázkovou mozaiku – hru skládající se z 32 obrázkových dvojic. Nakladatelství bylo hrou nadšeno, názvem už ale méně. Potřebovali něco úderného, co podpoří prodej. Nakonec se vedení rozhodlo spojit obrázkovou hru s tehdejší populární televizní soutěží „Pekelně se soustřeď“ a využít tak její název. Jenže autora scénárista televizní soutěže Jaroslav Dietel požadoval za poskytnutí souhlasu s použitím názvu takovou finanční částku, které se nakladatelství zaleklo. Pan Princ tedydostal za úkol vymyslet něco jednoslovného, jako domino nebo loto. A tehdy ho to napadlo – není potřeba využít celý název soutěže, stačí se jím jen nechat inspirovat. Z názvu soutěže vytvořil zkratku a písmeno K vyměnit za X - a vzniklo PEXESO.


Z pexesa se poměrně brzy stal skutečný fenomén. Vůbec první tištěná verze obsahovala indiánské obrázky z filmů podle dobrodružných knih Karla Maye, které se v té době těšili velké popularitě. V začátcích se s tématikou příliš neexperimentovalo a v prvních několika letech vycházelo maximálně dvacet druhů ročně.Pamatujete si například známá televizní pexesa s motivy pohádkových postaviček České Televize nebo černobílé obrázky zvířat ze ZOO? I když s rozmanitostí karetních motivů si nakladatelství příliš hlavu nelámalo, vynahrazovalo si to nákladem – ročně se totiž dostalo k zákazníkům neuvěřitelných 300 tisíc kusů výtisků.

Obrázky, obrázky a zase ty obrázky

V průběhu let se na obrázcích vystřídalo nepřeberné množství motivů, kreseb a fotografií. Po roce 1990 začala vycházet především místopisná pexesa, která měla za úkol propagovat města či firmy (taková pexesa vidíme často dodnes jako propagační materiály různých firem či výrobků). S otevřením hranic se pak začala na trh dostávat jazyková pexesa nebo pexesa zahraniční.

dřevěné pexeso


Dnes se na kartičkách můžeme setkat s obrázky všeho, co si jen lze představit: přírodní památky, sportovci, hrady a zámky, zvířátka všech možných druhů a velikostí, postavičky z filmů a seriálů, rostliny a květiny, dopravní prostředky, nebo i obyčejné předměty denní potřeby … S jistotou ale můžeme říci, že největší oblibě u dětí se těší obrázky s pohádkovými motivy. Ty se asi nikdy neomrzí.


Ovšem ani pexeso se nevyhnulo jistým inovacím. A tak jste se mohli v poslední doběsetkat se stále oblíbenější variantou, v níž hráči nehledají shodné obrázky, ale obrázky odlišné, které k sobě však tematicky patří – například bota a noha, písnička a nota, fotbalista a tým,…

 

 

Jak už jsme se zmínili na začátku, pexeso sice letos slaví padesátiny, ale to neznamená, že ztrácí svůj šmrnc a nejde s dobou. Proto se můžete setkat i s netradičními variantami, jako jsou pexesa pro nevidomé a neslyšící, dřevěná nebo čokoládová pexesa, mini verze s kartami 1x1 cm, kulatá pexesa…


Považujete se i vy za opravdové znalce pexesa? Pak můžete otestovat svoje dovednosti například na Mistrovství České republiky v pexesu, jehož už šestý ročník se letos konal ve Frýdku-Místku. Třeba budete příští rok jeho vítězem 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte letos originální a vyrobte kámošce něco nevšedního, třeba tričko s potiskem. Použij slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vlastní tričko s potiskem