Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je čtvrtek 28. října 2021, svátek má ....., zítra Silvie
Vyhledávání

Učme děti mluvit o svých pocitech

Učme děti mluvit o svých pocitech
14. 12. - Hrajeme si
Emoce nás provázejí celý život a ovlivňují ho více, než si uvědomujeme. Musíme je zvládnout, abychom byli spokojení, ale také proto, abychom vycházeli dobře s lidmi. Pokud dovednost emoční inteligence naučíme děti, dáme jim velký dar, který jim pomůže prožít šťastný život. Ve škole tuto schopnost nezískají, předáváme jim ji my – rodiče. Pokud nevíme, jestli je učíme zvládat emoce dobře, pak můžeme sáhnout po pomůcce Emušáci, která byla právě pro rozvoj této dovednosti vyvinuta.

 

Jak s námi mávají emoce

Možná se vám ta situace taky přihodila, a to jste dospělí. Z různých příčin ve vás začne všechno vřít a může se stát, že máte chuť na někoho zakřičet nebo ho třeba i praštit. Aniž bychom to většinou byli schopni nějak ovlivnit, spustí se v nás automatická reakce. V dávných dobách to byl docela dobrý mechanismus, který nám umožňoval přežít. V dnešní době se řešení dané situace v podobě zmlácení šéfa nebo kolegy klávesnicí, nejeví jako nejlepší nápad. Zkrátka, emoce jsou velkými hybateli našeho jednání. Nezískáme-li nad nimi kontrolu, bude nám to přinášet celou řadu problémů. A co teprve děti? Ty jsou plné emocí, stejné situace řeší stále a netuší, co se s nimi děje a proč. Takže je namístě učit sebe i je s emocemi pracovat. Ale jak?

Jak na emoce

Prvním důležitým krokem při krocení emocí je naučit se je poznat. Zní to jako snadný úkol, ale jen zdánlivě. Z vědeckých výzkumů vyplývá, že Češi nepoužívají v běžném jazyce příliš výrazů pro emoce. Nejsou schopni odlišovat jednotlivé nuance toho, jak se cítí. Někteří dokonce nejsou schopni pojmenovat ani základní škálu svých pocitů. To přináší celou řadu problémů. Nejsem-li totiž schopen něco pojmenovat, činí mi potíže o tom komunikovat s ostatními a dokonce o tom i jen přemýšlet. Školitel emoční inteligence ze společnosti Scio, Lukáš Šlehofer, říká: „Mám-li nějakým způsobem ovlivnit svoje chování, jsem-li v zajetí nějaké emoce, musím vědět, že se to děje. Ve chvíli, kdy jsme naštvaní, je dobré si to uvědomit a rozebrat situaci. Co se to se mnou děje? Jaký pocit mám? Je to strach, bojím se něčeho, a proto reaguji útokem. Nebo se na někoho hněvám, něčím mě strašně moc naštval a já mu to chci oplatit. A možná je to žárlivost, druhému se dostává pozornosti milované osoby a mě ne….“

Zvládnutí dětských emocí

Právě v těchto situacích je důležité děti učit svoje emoce pojmenovat. Dětem to půjde mnohem lépe, pokud budou moci napodobovat někoho dospělého. Pokud tedy doma oba partneři při komunikaci mluví o tom, jak se cítí, je z poloviny vyhráno. Dítě, které dospělé bedlivě pozoruje a snaží se napodobovat všechny věci, které dělají, se začne také snažit mluvit o svých emocích. Podpořit tuto jeho snahu můžeme tím, že mu budeme nabízet pojmenování jeho emocí. To se dá dělat už u velmi malých dětí. Vlastně dá se to dělat už od narození. Dítě si tak zvykne na to, že mluvit o pocitech je běžnou součástí mezilidské komunikace, zpočátku především komunikace s nejbližšími osobami a hlavně maminkou. „Zkuste se vcítit do toho, co se asi v dítěti děje a bez jakýchkoliv hodnotících výroků to popište. „Vidím, že se hodně zlobíš. Asi tě naštvalo, že jsem Ti vzala ten porcelánový hrneček. Bála jsem se, že bys ho mohl rozbít, když s ním běháš.“ Takovýto popis dítěti pomůže si uvědomit, co se v něm děje a to je dobrý základ pro pozdější rozvoj umění s emocí pracovat. V současné době je dostupná kvalitní pomůcka, která je určená právě pro rozvíjení emoční inteligence u dětí. Je to sada Emušáci, kterou si pochvalují nejen rodiče, ale také psychologové a pedagogové. Poutavou formou přibližuje emoce a učí s nimi pracovat. Najdete v ní také další doporučení a návody pro rozvíjení emoční inteligence u dětí,“ říká Lukáš Šlehofer.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné