Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, zítra Ilja
Vyhledávání

Vánoce: Kdy je vhodná doba na to říct dětem pravdu o Ježíškovi?

Vánoce: Kdy je vhodná doba na to říct dětem pravdu o Ježíškovi?
23. 11. - Články
Děti milují Ježíška a vnímají ho jako realitu. Celou atmosféru Vánoc, vánočních příprav na Štědrý den hluboce prožívají a nemohou se dočkat, až zazvoní zvoneček a dostanou dárečky.

Otázka je taková, kdy je vhodné říct dětem krutou realitu a zničit jim jejich představy o Ježíškovi. Nebo jim lhát? Kdy je zhruba nejvhodnější doba na to, abyste si s nimi promluvili o tom, kdo doopravdy nosí jejich dárečky pod stromeček?

Dětský svět a fantazie

Jistě jste sami jako malí věřili na Ježíška a vaše rodiče vás v této představě jen utvrzovali. Tvrdili vám, že dárky jsou něco posvátného, co nosí Ježíšek jednou za rok. 

 

Základní otázka tedy zůstává a to, kdy říct dětem pravdu. Uvědomte si ale, že dětský svět potřebuje pohádky a nekonečnou fantazii.

 

Dětský svět je totiž nezkažený, čistý a naivní. Děti zpočátku nerozlišují, co je pravda a lež, nemají starosti dospělých, nechápou běžný chod a proces pomíjivosti života. Co děti potřebují v jejich světě jsou pohádky a cokoliv, co jim umožní nahlížet na realitu, která je ještě mnohdy nepochopitelná.

 

Jistě jste často použili metaforu či přirovnání, abyste svým dětem pomohli porozumět určitým věcem. K nim samozřejmě patří pohádkové bytosti, zvířátka nebo tradiční postavy.

Vánoce a Ježíšek

Je důležité, aby dítě chápalo, proč se Vánoce slaví, jaký význam má dítě v jesličkách nebo třeba zdobení stromečku a dávání dárků. Obdarovávání je krásným znakem štědrosti, hojnosti, oslavě života a lásky či rodinné pohody.

 

Vánoční svátky jsou obecně považovány za rodinný svátek s atmosférou míru, poklidu, harmonie a sounáležitosti. A to je na tom to krásné, čemu dítě rozumí.

 

Od věku, kdy si děti uvědomují vlastní já a své potřeby, jim můžete vysvětlit, že dárek je projevem lásky a zájmu o druhou osobu. Vysvětlete jim, že je potřeba za dárek poděkovat a umět jej přijmout.

 

Učte děti obdarovávat druhé a vůbec nevadí, že by se jednalo o vlastnoručně vyrobenou maličkost. Řekněte jim, že takový vyrobený dárek od nich bude mít vždy tu největší cenu.

Děti rodičům

Vaše dítě vám asi těžko koupí za peníze dárek například v podobě trička pro maminku. Na takový dárek jako trička super máma si ještě chvíli počkáte. Naopak vám jistě nakreslí obrázek nebo vystřihne něco z papíru.

 

Nemějte obavy, že děti budou zklamané, když se dozví pravdu, že dárky nosíte vy a ne Ježíšek. Pokud si ale nejste jistí, tak tuto představu v dětech neposilujte a neživte. 

 

To samé platí například pro čekání na zlaté prasátko. Jako rodinná tradice je to zábava, ale nesmí se to přehánět a přinášet dětské slzy, zklamání natož poruchy trávení.

Co s reklamami?

Problém, který řeší asi většina rodičů. Pokud se vás bude vaše dítě vyptávat, že vidělo v televizi reklamy s vánočními dárky, zkuste mu vysvětlit, že Ježíšek nosí dárky jen těm, které na něj věří. Ostatní lidé si pak musí dárky kupovat sami.

Kdy jít tedy s pravdou ven?

Podle odborníků je ideální doba na to, abyste mohli svým dětem vysvětlit to, že Ježíšek vlastně neexistuje, mladší školní věk dítěte. V této době už děti dokážou odlišit fantazii od skutečnosti. V předškolním věku mají děti bujnou fantazii a Ježíšek tak snadno zapadne do světa pohádek.

 

Samozřejmě je to individuální a u některého dítěte je to při nástupu do první třídy, u jiného zase věk kolem devíti let. Nezapomínejte však mluvit s dítětem vždy ohleduplně, citlivě a s přiměřenou formou, a to nejen s ohledem na věk dítěte, ale především na jeho povahu a osobnost.

 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné