Otázka je taková, kdy je vhodné říct dětem krutou realitu a zničit jim jejich představy o Ježíškovi. Nebo jim lhát? Kdy je zhruba nejvhodnější doba na to, abyste si s nimi promluvili o tom, kdo doopravdy nosí jejich dárečky pod stromeček?
Jistě jste sami jako malí věřili na Ježíška a vaše rodiče vás v této představě jen utvrzovali. Tvrdili vám, že dárky jsou něco posvátného, co nosí Ježíšek jednou za rok.
Základní otázka tedy zůstává a to, kdy říct dětem pravdu. Uvědomte si ale, že dětský svět potřebuje pohádky a nekonečnou fantazii.
Dětský svět je totiž nezkažený, čistý a naivní. Děti zpočátku nerozlišují, co je pravda a lež, nemají starosti dospělých, nechápou běžný chod a proces pomíjivosti života. Co děti potřebují v jejich světě jsou pohádky a cokoliv, co jim umožní nahlížet na realitu, která je ještě mnohdy nepochopitelná.
Jistě jste často použili metaforu či přirovnání, abyste svým dětem pomohli porozumět určitým věcem. K nim samozřejmě patří pohádkové bytosti, zvířátka nebo tradiční postavy.
Je důležité, aby dítě chápalo, proč se Vánoce slaví, jaký význam má dítě v jesličkách nebo třeba zdobení stromečku a dávání dárků. Obdarovávání je krásným znakem štědrosti, hojnosti, oslavě života a lásky či rodinné pohody.
Vánoční svátky jsou obecně považovány za rodinný svátek s atmosférou míru, poklidu, harmonie a sounáležitosti. A to je na tom to krásné, čemu dítě rozumí.
Od věku, kdy si děti uvědomují vlastní já a své potřeby, jim můžete vysvětlit, že dárek je projevem lásky a zájmu o druhou osobu. Vysvětlete jim, že je potřeba za dárek poděkovat a umět jej přijmout.
Učte děti obdarovávat druhé a vůbec nevadí, že by se jednalo o vlastnoručně vyrobenou maličkost. Řekněte jim, že takový vyrobený dárek od nich bude mít vždy tu největší cenu.
Vaše dítě vám asi těžko koupí za peníze dárek například v podobě trička pro maminku. Na takový dárek jako trička super máma si ještě chvíli počkáte. Naopak vám jistě nakreslí obrázek nebo vystřihne něco z papíru.
Nemějte obavy, že děti budou zklamané, když se dozví pravdu, že dárky nosíte vy a ne Ježíšek. Pokud si ale nejste jistí, tak tuto představu v dětech neposilujte a neživte.
To samé platí například pro čekání na zlaté prasátko. Jako rodinná tradice je to zábava, ale nesmí se to přehánět a přinášet dětské slzy, zklamání natož poruchy trávení.
Problém, který řeší asi většina rodičů. Pokud se vás bude vaše dítě vyptávat, že vidělo v televizi reklamy s vánočními dárky, zkuste mu vysvětlit, že Ježíšek nosí dárky jen těm, které na něj věří. Ostatní lidé si pak musí dárky kupovat sami.
Podle odborníků je ideální doba na to, abyste mohli svým dětem vysvětlit to, že Ježíšek vlastně neexistuje, mladší školní věk dítěte. V této době už děti dokážou odlišit fantazii od skutečnosti. V předškolním věku mají děti bujnou fantazii a Ježíšek tak snadno zapadne do světa pohádek.
Samozřejmě je to individuální a u některého dítěte je to při nástupu do první třídy, u jiného zase věk kolem devíti let. Nezapomínejte však mluvit s dítětem vždy ohleduplně, citlivě a s přiměřenou formou, a to nejen s ohledem na věk dítěte, ale především na jeho povahu a osobnost.
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku