Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, zítra Ilja
Vyhledávání

Díky znakování Baby Signs se s dítětem domluvíte dřív, než začne mluvit

Díky znakování Baby Signs se s dítětem domluvíte dřív, než začne mluvit
7. 2. - Batole
Dostanete se někdy do situace, kdy byste chtěli mít kouzelný prsten, díky kterému byste zjistili, proč pláče vaše batole? Jde to i bez prstenu. Dorozumět se dítětem, které ještě neumí mluvit, je snadné díky znakování s miminky a batolaty Baby Signs.

Začněme malým příběhem. 1,5 letý chlapec dostal k narozeninám šaška. Měl z něj radost. Maminka mu ho večer dala na poličku nad postýlkou. Chlapec se ale vzbudil a plakal. Maminka šla k němu a zjišťovala, co se stalo. Ukazoval na šaška. Maminka mu ho podala, on ale plakal ještě víc. A teď se stalo něco, co situaci vyřešilo. Chlapec ukázal, že se bojí. Šašek v přítmí na poličce vypadal jinak, než ve dne a chlapec z něho měl strach. Díky tomu, že s maminkou znakovali a jedním z oblíbených znaků je znak BOJÍM, maminka pochopila, proč dítě pláče, šaška odnesla a vše bylo vyřešeno.


Alespoň některé znaky využíváme při komunikaci s dětmi běžně. Téměř každé dítě umí ukázat rukou, jak se s někým rozloučí – udělá „pápá.“ Je to přirozené. Když nabídneme dětem znaků více, navíc i znaky, kterými budou umět vyjádřit své pocity, bude komunikace snadná.


Celosvětově nejrozšířenější program znakování s miminky a batolaty Baby Signs® se do České republiky dostal před 5 lety. Za dobu, kdy jsou u nás k dispozici, jimi prošly desetitisíce dětí. Program pomáhá rodičům dorozumět se se svým dítětem ještě dříve, než je schopné začít mluvit. Komunikace probíhá pomocí jednoduchých znaků, jejichž učení je pro děti zábavou.

 

Znak jístDíky znakování si rodiče ušetří mnohé vypjaté situace. „Hlavním cílem tohoto programu je umožnit dětem, které již rozumí, ale ještě nemluví, komunikovat se svými rodiči i dalšími blízkými prostřednictvím jednoduchých znaků. Děti tak mohou sdílet nejen své základní potřeby, ale i objevy nových věcí, smyslové zážitky, radost i bolest,“ uvedla Michaela Tilton, která do České republiky přivezla tento program z USA, kde je mezi maminkami rozšířený už více než dvě desítky let. Při svém pobytu tam se s programem Baby Signs® seznámila a natolik ji zaujal, že koupila práva a od roku 2008 semináře Baby Signs začaly i u nás. Michaela Tilton sama znakovala s oběma svými dětmi a má s tím ty nejlepší zkušenosti, proto se program snaží přiblížit i dalším rodičům. Děti začínají komunikovat kolem jednoho roku, ale dokáží toho málo vyslovit. O rok později se pak s dítětem dá obstojně domluvit. „Znám případy, kdy téměř dvouleté dítě nic nevyslovilo, ale umělo se domluvit pomocí 100 znaků. Komunikace v tomto případě nevázne. Z hlediska rozvoje dítěte není důležité, kdy začne mluvit, ale nesmírně důležité je, kdy začne komunikovat,“ vysvětlila Michaela Tilton s tím, že program ovšem ocení i rodiče dětí, které mluví velmi brzy. „Moje dcera začala znakovat v 9 měsících. V roce a půl již hovořila v krátkých slovních spojeních ve dvou jazycích. Znakování tak poměrně rychle opustila, ale nedovedu si představit těch 9 měsíců bez znakování. Měla touhu komunikovat, ale ještě jí nebylo rozumět,“ dodala Michaela Tilton.

 

Program je založen na vědeckých výzkumech. Vědecké studie prokázaly, že znakování s miminky metodou Baby Signs:

  • Snižuje frustraci a vytváří důvěru
  • Umožňuje dětem sdílet svůj svět
  • Upevňuje pouto mezi rodiči a dětmi
  • Odkrývá, jak jsou děti ve skutečnosti chytré a kolik toho vnímají
  • Podporuje pozitivní emoční rozvoj
  • Posiluje sebedůvěru dětí
  • Urychluje rozvoj řeči
  • Dává impulz k intelektuálnímu rozvoj

znak prasátkoV denním životě s malým dítětem je spousta situací, kdy dojde i přes snahu k nedorozuměním mezi rodiči a dítěte. Znakování je cesta, jak je řešit. Výhodou také je, že dítě si díky znakům začne uvědomovat své pocity a také je vyjadřovat ještě předtím, než začne mluvit. A to je jednou z nejdůležitějších věcí pro rozvoj emoční inteligence. S každým uznáním dítěte se buduje jeho sebedůvěra.


Na program Baby Signs navazují další programy – angličtina pro děti už od 6 měsíců Go Kids!® English, seriál poznávacích kurzů pro děti: Rozvíjím se a další edukační aktivity s prvky Montessori. Více informací na www.babysigns.cz.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné