Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, zítra Ilja
Vyhledávání

Může se batole dívat televizi?

Může se batole dívat televizi?
27. 8. - Batole
I vy hledáte odpověď na otázku, zda je pro batole vhodné sledovat televizi? Nebo čím ho televize může zaujmout či dokonce vzdělávat? Zde jsou rady a zkušenosti odbornice...

Dítě je od narození součástí rodiny, účastní se většiny aktivit, tráví se svými blízkými všechen svůj čas, a tak se přirozeně dostane i k rodinné pohodě před televizí. Na začátku jen jako pasivní posluchač dění kolem, ale ve věku batolete, když už samo vnímá všechno kolem, chce i ono nahlédnout do kouzelného světa televize.

 

Sledování televize je v rodině sociální událostí a interakcí jednotlivých jejích členů. V takovém případě i malé dítě pochopí tento aspekt sledování televize v rodinném prostředí a chce se na něm podílet.

Batole bere televizi jako hračku

Pro malé dítě je koukání na televizor procesem nácviku na sociální pozitivní návyky jako hraní si s hračkou nebo čištění zubů, které dělají postavy v televizním příběhu. Dítě tyto aktivity chce napodobovat. Je to způsob přirozeného sociálního učení, který je malým dětem blízký.


Malé dítě u televize reaguje na tamější dění, například postavičkám mává nebo je zdraví (ahoj). Také vyjadřuje své emoce či kopíruje ty, které vidí jako např. strach a lítost, pokud někdo upadl, se snahou o pomoc, radost, pokud se někdo směje.


Můžeme mluvit o přiměřených emocionálních reakcích kontaktu, které dítě u televize zažívá a měli bychom je jako rodiče alespoň v malé míře podporovat.

Může televize stimulovat dítě ve vývoji?

Zrakem přijímáme až kolem 90 % informací ze svého okolí. Stimulace vizuálními podněty má velký význam již od raného dětství při udržení aktivace, protože je dostupná velmi snadno.


Dítě se díky zraku relativně rychle seznamuje s tím, co se kolem něj děje. Už malé dítě vnímá vzdálenost, tvar, barevnost předmětů, chce sledovat pohyb. Díky zraku poznává sebe a své projevy, následně se je snaží koordinovat.


Sluch je smyslem, který se začíná rozvíjet již v prenatálním období. Po narození se významně podílí na rozvoji sociální interakce, řeči a myšlení. Malé dítě rozlišuje lépe vysoké zvuky a upřednostňuje lidský hlas před jinými zvukovými podněty. Schopnost lokalizovat zdroj zvuku se objevuje ve 3. měsíci.


Pokud zvuky vycházejí z televize nebo pokud na dítě někdo zavolá, při správně vývinu sluchového vnímání se dítě za zdrojem zvuku otočí, reaguje na něj. S přibývajícími měsíci dítě vnímá i zvuk tišší.


Postupně se u něj rozvíjí porozumění slovům jazyka, ve kterém se na něj mluví. Jednoduchým slovům umí dítě porozumět už kolem 8. měsíce. Před dovršením prvního roku samo produkuje jednoduchá slova s významem.


Vnímání pak působí na nervovou soustavu dítěte. Velkou roli v procesu vnímání mají zkušenosti. S nabýváním zkušeností začíná dítě vnímat komplexně - vzniká koordinovaná smyslová činnost.


Do jeho zkušenosti zapadají i vizuální a sluchové vjemy, které mu může nabídnout i sledování televize.

Jaký je přiměřený čas, který může batole strávit u TV?

Všeho s mírou a to platí i zde. Je důležité, kolik času denně tráví batole před televizí a také jaký program sleduje. Pokud sleduje televizi cca. půl hodiny, v lepším případě jen v krátkých sekvencích 2-4 minutových příběhů, v přiměřeném tempu, které je dítě schopno vnímat, tak to pro něj může být přínosem a nezatěžuje ho.

 

Pokud je to odborně a s respektem na dětského diváka připravený a kontrolovaný program, je sledování takového programu pro dítě vhodné, rozvíjející a dokonce povzbuzující jeho vývoj.


Samozřejmě, nedá se říci, že dítě, které sleduje televizi denně méně a kterému se v následujícím denním čase rodiče pečlivě věnují - čtou s ním knihy a hrají si - by mělo vývoj nějakým způsobem ohrožen. Horší je to však v případě, že čas strávený u televize supluje čas, který mohlo dítě strávit s rodičem čtením knížky nebo s hračkami a tento čas již později během dne nenajde.

Co vlastně může batole v televizi sledovat?

Jaké parametry má mít televizní program pro batolata? Děti by měli sledovat programy určené pro děti, u malého batolete to platí obzvlášť. Tyto televizní programy by měly:

 

  • stimulovat komunikační dovednosti,
  • rozvíjet všechny smysly – trénovat zrakové, sluchové a prostorové funkce.

Vhodný televizní program rozvíjí dětský cit pro barvy, diferenciaci tvarů, obrazů i prostoru.


Dítě pozitivně ovlivňují i zvuky, jakož i jemný lidský hlas a dětský smích.


Vhodná je jemná hudba, která může být např. v pozadí příběhů a podtrhuje děj. Malé dítě upřednostní tuto jemnou hudbu před jinými zvuky.

 

A co interaktivní komunikace dítěte v souvislosti s díváním na televizi?

Podporujte aktivní komunikaci malých dětí s děním na televizní obrazovce. Tato aktivní komunikace se naplno rozvíjí u dětí během sledování televize, kdy si např. zpívají písničky z televize, vyprávějí k postavám, upozorňují okolí na události děje, dávají pokyny a rady a snaží se o napodobování toho, co vidí.


Stejně po zhlédnutí nějakého impulsu z televize by děti, které již vyprávějí, měli požadovat interakci s okolím, dávat dospělým kolem sebe spoustu otázek o příběhu nebo dějích s ním souvisejících, i když je to pro rodiče mnohdy nepříjemné.

 

Závěrem lze tedy shrnout, že sledování vhodných pořadů s přiměřeným trváním má na vývoj dítěte pozitivní vliv.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné