Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 17. září 2019, svátek má Naděžda, zítra Kryštof
Vyhledávání

Jak a kdy poznám, zda je mé dítě pravák nebo levák?

Jak a kdy poznám, zda je mé dítě pravák nebo levák?
9. 2. - Dítě a mateřství
Ještě nedávno byla levorukost považována za něco špatného a leváci pak za méně inteligentní lidi. Proto byly děti násilím přeučovány a u mnohých to zanechalo neblahé následky na jejich psychice. Dnes už je vše jinak a leváci mají život jednodušší. Ale stejně vás zajímá, jestli je právě vaše dítě levákem?

 

Kdy můžete určit, že dítě preferuje jednu ruku?

Většinou je to někdy mezi 12 měsíci až pěti lety věku dítěte. U dětí do zhruba dvou let věku se ale nedá s úplnou jistotou určit, zda budou praváci či leváci. Jsou sice děti, které už kolem prvního roku preferují pouze jednu dominantní ruku, častěji se u nich střídají tato období s obdobím, kdy zase používají obě ruce stejně. Souvisí to s postupným dozráváním nervové soustavy a jednotlivých hemisfér mozku, které právě toto určují. Kolem třetího roku pak už většinou dochází k tomuto vyhranění, ovšem někdy ani u předškolních dětí není rodičům pořád jasné, jestli tíhnou k praváctví nebo leváctví. Pak už je dobré navštívit psychologa, který to různými testy dokáže odhalit. Při nástupu do školy by měly být tyto preference jasné, aby se začalo s nácvikem písma tou správnou dominantní rukou.

Jak to u dítěte poznám?

Jedině pozorováním. Dívejte se, do které ruky bere lžičku, pastelku, později nůžky a podobně. Pokládejte mu tyto předměty nejlépe doprostřed stolku před něj nebo je podávejte tak, aby se samo rozhodlo, kterou rukou je uchopí. Pokud každý den uchopuje předmět do jiné ruky, zřejmě ještě není dostatečně vyhraněné.


Babičky a dědečkové jako starší generace mají tendence dítěti vše dávat zásadně do pravé ruky a opravovat ho, pokud si předmět vezme do levé, aby se to nenaučilo špatně. Ovšem toto nemá smysl, praváctví nebo leváctví je vrozené, ne naučené. To už by potom šlo právě o přeučování, které není vhodné.

Co když je dítě opravdu levák?

Jste doma všichni praváci a nevíte si rady se svým levorukým dítětem? Vždyť není zas tak rozdílné. Snažte se mu ale přece jen trochu ulehčit pozici tím, že mu podle jeho potřeb uspořádáte jeho skříň či stůl. Také při učení dovedností jako je například zavazování tkaniček musíte být trpělivější. Když mu něco ukazujete tak, jak jste vy jako praváci zvyklí, ono to vidí obráceně. Zkuste si tedy představit vaši levorukost a pak se pusťte do učení dovedností. Dnes už je na trhu k dostání spousta věcí uzpůsobených přímo pro leváky, od školních pomůcek až po vybavení kuchyně. Nebojte se tedy, že by vaše levoruké dítě bylo v životě nějakým způsobem handicapováno. Naopak o levácích se traduje, že mají velkou fantazii a jsou tak vlastně obdarováni. 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné