Ne všechny z vás se zřejmě ztotožňujete s výukou na našich základních školách. Některé si pro svá dítka představujete něco jiného, něco, co je bližší vašemu životnímu stylu. Proto je jednou z možností i tzv. domácí výuka.
Jak o domácí výuku zažádat?
Pokud se pro tento způsob vzdělávání svých ratolestí rozhodnete, je prvním krokem správný výběr školy. Nejlepší přitom bude, když si vyberete školu, která má s domácí výukou již zkušenosti.
Dále je zapotřebí si zavčas domluvit termín ve školském poradenském zařízení, které musí vydat k individuálnímu vzdělávání vyjádření.
Třetím krokem pak je podat ve škole, kde bude dítě oficiálně zapsáno, žádost o domácí vzdělávání. Tu ale ředitel/ka školy může a nemusí schválit (záleží na splnění určitých podmínek).
Co musí žádost obsahovat?
Žádost musí mít písemnou formu a musí obsahovat především tyto náležitosti:
- jméno (jména) a příjmení žáka, jeho rodné číslo a místo trvalého pobytu,
- důvody, které vás vedou k jeho individuálnímu vzdělávání,
- období, po které má být tímto způsobem vyučován,
- vyjádření školského poradenského zařízení,
- popis prostorového a materiálního zabezpečení výuky (včetně seznamu učebnic a ostatních materiálů, které budou použity),
- doklady o dosaženém vzdělání osoby, která bude žáka vyučovat (u žáků prvního stupně postačí maturitní zkouška, u žáků druhého stupně je nutné vysokoškolské vzdělání).
Přezkušování a ukončení domácí výuky
Bude-li pak tato vaše žádost schválena, čeká vás (potažmo vaše dítko) na konci každého pololetí tzv. přezkoušení. Tj. ověření získaných znalostí a dovedností. Pokud u nich váš potomek neuspěje (zejména po 2. pololetí), bude mu individuální vzdělání ukončeno.
Plusy a mínusy individuálního vzdělávání
Nejste-li si ale stále jistá, jestli do tohoto typu výuky jít, pak vězte, že stejně jako vše ostatní, má i toto jisté výhody a nevýhody. Výhodou je, že k získání potřebných znalostí může dojít daleko zábavnější formou než ve škole, plus se vaše dítko může věnovat jednotlivým předmětům a jejich částem dle jeho vlastního tempa a nemusí se podřídit rychlosti ostatních spolužáků. Avšak nevýhodou může být nedostatek motivace a chybějící kolektiv.
Záleží tedy jen a jen na vás, co pro svou ratolest vyberete. Ať to bude ale jakákoliv forma vzdělávání, budeme držet pěsti, aby byla spokojena a učení ji bavilo.