Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je středa 15. července 2020, svátek má Jindřich, zítra Luboš
Vyhledávání

Ocet jako všestranný pomocník

Ocet jako všestranný pomocník
17. 4. - Články
Pamatujete na doby, kdy byl ocet nedílnou součástí každé kuchyně? Babičky a maminky jej používali asi nejvíce na zavařování či vaření. Ale v současné gastronomii se mu už tolik prostoru nedává. Nenechte se ale zmást, ocet nemusíte využívat jen v kuchyni na vaření!

Boj se skvrnami a zápachem

Hrnečky, konvice, termosky a jiné nádoby na čaj i kávu nás často trápí svým vzhledem uvnitř a ještě častěji svým zápachem při častém užívání. Nehezké skvrny a pach z takových nádob, ale také jiných často nepoužívaných nádob zmizí po vypláchnutí horkou vodou, kterou mírně osolíme a hlavně – přidáme ocet. Takovou nádobu pak stačí vyčistit pouze kuchyňským kartáčem s rukojetí, a znovu omýt horkou vodou.

Dezinfikuje a zvládá i boj proti vodnímu kameni

Protože ocet působí i jako dezinfekce, dá se s ním s úspěchem vyčistit i lednice, dřez, umývadlo nebo sporák. Spolu s tím odstraňuje taky vodní kámen, takže se po umytí vše krásně leskne a není potřeba používat žádné další chemické přípravky. Všechno stačí pouze umýt octovou vodou!

S vodním kamenem si octový roztok dovede poradit i ve varných konvicích, kde bychom jej měli odstraňovat pravidelně. Nejen, že tak prodloužíme životnost naší varné konvice, ale díky odstranění vodního kamene můžeme i snížit spotřebu elektrické energie. Varné konvice čistíme octovým roztokem ocet – voda v poměru 2:1. Tento roztok přímo v konvici svaříme se špetkou soli, a poté necháme působit přes noc. Vodní kámen se nám po tomto procesu krásně uvolní a konvice bude jako nová.

Ocet místo „Krtka“ do odtoku vody

Pomocí octa lze také vyčistit uspaný špinavý odtok vody ve dřezu, umývadle, vaně nebo sprše. Na to už ovšem samotný ocet nestačí. Na čištění odpadu je třeba použít kypřící prášek do pečiva, který nasypeme spolu se špetkou sody do odpadu a to pak zalijeme 250 ml ohřátého octa. Poté, co skončí chemická reakce (došumí), prolijeme odtok horkou vodou. Tento proces nejen odtok vody krásně pročistí, ale také vydezinfikuje. V případě většího znečištění můžete zdvojnásobit dávku. Působí tak na všechny nečistoty a usazeniny, jen v případě vlasů v odtoku je pouze uvolní, ale nezlikviduje.

Zápach cibule a česneku na rukou

Pokud patříte mezi ty, kterým vadí po loupání cibule nebo česneku zápach z rukou, anebo pospícháte do práce s tím, že by se to nehodilo, aby z vás obchodní partneři toto cítili, stačí si před loupáním a krájením potřít ruce zlehka octem. Díky tomu se vám pach na rukou nebude držet.

Místo aviváže ocet

I když se to zdá nesmyslné, opak je pravdou. Místo chemických přípravků můžete jako avivážní prostředek použít ocet s několika kapkami voňavého éterického oleje. Nejen, že bude prádlo hezky měkké a voňavé, ale ocet tak bude chránit vaši pračku před vodním kamenem. Navíc je tato alternativa aviváže velice vhodná pro alergiky nebo lidi s kožním onemocněním.

Ocet jako maska na vlasy

Tak už nejde o obyčejný ocet, ale ocet jablečný. Ten vyživuje příliš jemné, suché nebo nepoddajné vlasy a posiluje i vlasy barvené, odbarvené nebo po zásahu trvalé ondulace a upravuje v nich jejich přirozené pH. Navíc se tím zvýší i lesk vašich vlasů. A co je pro to nutné udělat? Na poslední opláchnutí vlasů se smíchají 2 lžíce jablečného octa a 2 šálky vody.

 

Neváhejte a vyzkoušejte to, co už je vyzkoušené a navíc ušetříte! 

 


 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné