Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 08. srpna 2020, svátek má Soběslav, zítra Roman
Vyhledávání

Pomoc dětí v domácnosti?

Pomoc dětí v domácnosti?
24. 6. - Články
Život mnoha dětí zaplňuje pouze chození do školy a učení. Jinak doma nic nedělají. Celý chod domácnosti je pak na rodičích. Ale je tohle všechno vůbec správné? Děti se tak naučí si svůj život zaplňovat jinými činnostmi, kam péče o domácnost nepatří. Kde jinde by se měli ale dozvědět, co je třeba k udržení funkční domácnosti?

Dětství je taková příprava na dospělý život. Děti v průběhu dospívání poznávají obyčejný svět se vším, co nabízí. Když ale dítěti budete odpírat pomoc v domácnosti, pěkně se vám to totiž vymstí. Vy budete muset pak v dospělosti svého dítěte pořád uklízet za něj a nebude schopno se o sebe postarat a osamostatnit se. Je tedy třeba začít pěkně od začátku…


Pomoc od dětí je třeba přizpůsobit jejich věku. Nemůžete přeci od dítěte chtít, aby v 6 letech sekalo dřevo. Z počátku se může věnovat drobným pracím, i třeba s drobnou pomocí. Dítě se všechny činnosti postupně učí a vy budete mít větší jistotu. Naopak se pak nemusíte bát, že se něco stane, když náhodou zůstanou chvilku doma sami.


A co zvládne i malé dítě? Například si může po sobě uklidit rozházené hračky. Nejdříve může uklízet za pomoci dospělého, ale i tak má radost z toho, že se mu něco povedlo, že s něčím pomohlo a vy tak můžete trávit čas se svým dítětem, i když je potřeba uklidit.


I když to ze začátku může spíš zdržovat, i tak bychom neměli polevovat a říkat dítěti, že pomoci nechceme nebo se s prosbou o pomoc na něj radši neobracet. Vždyť, jak se to má jinak naučit?


Pokud se to totiž nenaučí v dětství, tak jej to budete těžko učit, až s ním bude mlátit puberta. Když tedy jako rodiče přijmete od dětí pomoc, i když je zatím spíše neobratná, s láskou a pochopením, pak stavíte svému dítěti dobré základy do budoucna.

Pozitivní i z hlediska vývoje dítěte

Domácí práce u dětí jsou totiž vhodné i z jiných důvodů. V první fázi života vývoj dětí směřuje především k budování těla, k čemuž jim domácí práce nabízejí zcela přirozené podmínky. Potřebují trénovat rovnováhu, koordinaci, hmat i jemnou motoriku.

Inspirace k životu

Nemělo by se stávat, že svému dítěti podřídíte celý svůj život. To dítěti neprospívá, i když si to spousta rodičů myslí. Naopak mu svědčí, když si rodiče žijí svůj běžný život a dítě to všechno může pozorovat. Dívá se, i když si myslíte, že ne  Dítě totiž automaticky vstřebává veškeré vaše činnosti a až je bude chtít vyzkoušet, bude mít k tomu tu nejlepší průpravu. Jako rodič tak dáváte svému dítěti spoustu inspirace, jak žít.


V dnešní době však mají děti bohužel zkreslené informace o světě i při nástupu do první třídy. Nezná základní principy života a každodenní práce. Jenže péče o domácnost nabízí dětem poznání základního smyslu a předchází tomu, aby se jejich život stal nepraktickým a umělým.

A co zvládnou i ty nejmenší děti, s nenápadným dozorem rodičů?

  • Zalévat květiny
  • Vyndávat prádlo z pračky
  • Naklepávat polštáře
  • Krmit domácí mazlíčky (doplňovat krmení a vodu)
  • Drobná pomoc při vaření (míchání, vyndání nádobí,…)
  • Pomoc na zahradě (trhání ovoce a zeleniny, květin, zalévání, rovnání malých polínek,…)

Nenechte se tedy zviklat tím, že je vaše dítě pomalejší a že pokud si to uděláte sami, bude to rychlejší. Myslete na budoucnost svých dětí!  Ale bacha na vykořisťování až otrockou činnost!
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné