Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora, zítra Ingrid
Vyhledávání

Čeká vaši ratolest špatné vysvědčení? Pozor na výtky!

Čeká vaši ratolest špatné vysvědčení? Pozor na výtky!
27. 6. - Škola
S blížícím se koncem školního roku přichází také doba obav z prospěchu vašich dítek. U některých z vás oprávněně, u ostatních zbytečně. Jak ale na výsledek snažení vašich pokladů co nejlépe reagovat?

Každá z vás by si asi nejspíš přála, aby zrovna její dítko bylo chytré, šikovné a hodné. Ne vždy a ve všem se to ale musí splnit. A i když se bude snažit sebevíc, výsledky tomu nemusí pokaždé odpovídat. Na jednu stranu je pak pochopitelné, že budete velmi zklamaná, ale měla byste mít na paměti, že je třeba se ovládat, a ne svoji drahou ratolest ihned zahrnout všelijakými, leckdy nesmyslnými, výtkami.

Neblahé důsledky

Samozřejmě, že pokud nastane situace, kdy vaše dítko přinese opravdu špatné vysvědčení, je na místě ji potrestat. Ovšem nezapomeňte na to, že pokud to přeženete, můžete ji „psychicky odrovnat“, a ona pak může udělat bláznivé až nebezpečné kousky. Proto berte v potaz křehkou dětskou duši, a trestejte s rozumem. Není vhodné, aby váš syn/vaše dcera, měl/a doživotní trauma z jednoho nevydařeného vysvědčení. Mohli by tak dospět k názoru, že to stejně nemohou zvládnout, a že budou stejně potrestáni, a na učení se tak „vykašlat“ už úplně. A výjimkou by pak ani nebyla situace, kdyby si vaše dítko tak zoufalo, že by mohlo utéct z domova, a dostat se tak i do bezprostředního ohrožení života.


Proto se snažte, aby na vás vidělo, že ji jistý trest nemine (např. omezená povolená doba na počítači, kratší vycházky, více „domácí práce“, apod.), ale že to nebude zas tak hrozné. Nepřehánějte to tedy s délkou trestu, aby vaše ratolest nestrávila půl prázdnin doma, a druhou pak rovnou nad učením.

Lepší než pokárat, motivovat

Jistě si sama velmi dobře vzpomínáte na dobu, kdy jste i vy sama měla obavy z toho, co vašemu vysvědčení řeknou rodiče. Proto byste se měla zamyslet, zda chcete, aby i vaše dítka trpěla tímto stresem, nebo zda je budete raději motivovat k lepším výsledkům a vzbuzovat v nich pocit, že je dobré mít výborné známky, ale že to není všechno. A hlavně, že důležitá je také snaha…a že pokud uvidíte, že se pilně učí, plní poctivě všechny své úkoly, referáty apod., a i přesto ne vždy dostane výbornou, jste ochotna mu to „prominout“, a nějak zvlášť ho netrestat. Navíc je nutné při případných trestech brát v úvahu, co jejich horší vysvědčení způsobilo. Zda jen jejich lenost a neochota se učit, nebo nějaké jiné, vedlejší, vlivy (např. problémy v rodině, traumatické zážitky, apod.).

Vhodné odměny

Jako jistý druh povzbuzení chuti do učení pak můžete své dítko „nalákat“ na jistou, předem domluvenou, odměnu. Pokud se tedy jedná o nějakou rozumnou a přijatelnou, ne hned třeba o notebook, nebo u starších studentů, motorku či auto. Poskytování takto drahých darů by bylo nevýchovné a netaktické. Na takovéto věci by si měla vaše ratolest umět našetřit sama, alespoň si jich pak bude více vážit. Ovšem přispět jim nějakou menší, rozumnou částkou, se povoluje.


A jaké jiné vhodné odměny jim dopřát? Například pozvání na nějaký dobrý pohár či na pizzu, různé sportovní vybavení či tolik potřebný kredit do mobilu nebo mp3 přehrávač. Záleží samozřejmě na tom, jaké finanční možnosti máte, kolik je vaší ratolesti let a jak dobře si ve škole vedla…


A pokud přeci jen nebyly výsledky tak úplně perfektní, ale ani zcela hrozné, pak si určitě vaše dítko zaslouží aspoň nějakou tu sladkost, ať si spraví náladu na začátku prázdnin 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné