Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je neděle 07. března 2021, svátek má Tomáš, zítra Gabriela
Vyhledávání

Jak správně vybrat školní aktovku či batoh?

Jak správně vybrat školní aktovku či batoh?
4. 8. - Škola
Prázdniny se nám již přesunuly do své poloviny, a vy tak už jistě pomalu přemýšlíte, co všechno budete muset svým ratolestem do školy pořídit. Začínáte nakupovat potřeby na výtvarnou výchovu a tělocvik, psací potřeby, sešity, a mnohé další „maličkosti“. Ale na co je důležité se zaměřit nejvíce, a rozhodně se nevyplatí na tom šetřit, je nákup školní aktovky či batohu. A podle čeho ji vybírat se dozvíte právě v našem článku….

Jestli jste si totiž do této doby myslela, že nákup školní brašny zvládnete během chvíle, pak jste se mýlila. Volbu školní brašny v žádném případě neuspěchejte, neboť její nesprávný výběr může negativně ovlivnit vývoj vašeho dítěte, a to byste přeci nechtěla! Takže alespoň v tomto případě udělejte výjimku, a dopřejte svému dítěti opravdu kvalitní aktovku od nějakého osvědčeného výrobce, nikoliv někde z tržnice. Uvidíte, že se to vyplatí!

Aktovka vs. batoh

Než vyrazíte na nákupy, nejprve si dobře rozmyslete, zda vašemu potomku koupíte aktovku nebo batoh. Záleží samozřejmě na vás, ale pokud se jedná o žáčky prvních tříd, obecně se doporučují raději aktovky. Ty jsou vhodnější pro jejich další fyzický vývoj, neboť jsou stabilnější a mají pevnější záda i popruhy. Rovněž jsou pro děti i přehlednější a jednodušší co se týká ukládání učebnic a sešitů. Starším žákům pak již můžete kupovat i batohy. I u nich ovšem platí základní pravidlo, že by měl mít anatomicky tvarovaná záda a pevné, polstrované, popruhy.

Další faktory při výběru

Kupujete-li dítěti batoh či aktovku, pak existuje mnoho různých faktorů, jež je třeba při výběru zohlednit. Nejdůležitější tedy jsou, jak jsme si řekli, pevná záda a široké popruhy. Ale to není vše. Díky stále se zvyšujícím nárokům na výuku se i školní tašky dětí více plní, a stávají se tak pro dítě těžkým břemenem. Proto je třeba ohlídat váhu samotné tašky, neboť nepřiměřená zátěž trvající delší dobu může přispět ke vzniku vadného držení těla. U dětí na prvním stupni ZŠ by tak váha prázdné tašky neměla přesahovat 1200 g, u žáků 2. stupně pak 1400 g.


Samozřejmostí pak je ohlídat, kolik „zbytečností“ si vaše ratolest do tašky přibalí. Může se jednat o rozečtenou knížku či nějakou hračku, se kterou se chce pochlubit svým spolužákům. Určitě jí to nezakazujte, ale dbejte na to, aby to bylo v únosné míře, a ne příliš často.


Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda taška prošla nezávislými kontrolami a testy, a má certifikát. Právě nezávislý atest je totiž vhodným ukazatelem kvalitní aktovky, jež zaručuje její bezpečnost a zdravotní nezávadnost.


Další velmi podstatnou součástí batohu, kterou bychom neměli v dnešní době podceňovat, jsou bezpečnostní prvky. Pro bezpečnost vašich dětí je velmi důležité, aby taška obsahovala výrazné barvy, různé reflexní pruhy, nášivky či odrazky. Při chůzi v šeru tak budou vaše děti v běžném dopravním provozu lépe viditelné.


A co se týká vnitřního uspořádání, tak by školní brašna měla obsahovat alespoň 2 oddělené přihrádky na učebnice a sešity, a rovněž několik menších - například na pití, svačinu, penál nebo klíče. Navíc by měla mít také pevné dno, odolné proti vlhkosti.


V neposlední řadě pak také zapomeňte na to, že půjdete koupit školní tašku sama. Pro zdravý vývoj vašeho potomka je totiž velmi důležité, aby brašna odpovídala velikosti i hmotnosti dítěte. Proto je nutné, aby si vaše ratolest svou budoucí tašku řádně vyzkoušela.


Výška by měla odpovídat velikosti zad dítěte tak, aby se její dolní část opírala o záda v místě bederní páteře. Šířka pak nesmí příliš přesahovat dětská ramena.
A navíc, chcete-li, aby mělo vaše dítě pozitivnější vztah ke škole, dovolte mu vybrat si aktovku s potiskem svého oblíbeného hrdiny, postavičky nebo zvířátka, hned se bude cítit lépe.

 

A ještě jedna praktická rada na závěr – pokud nechcete školní tašku prát příliš často, pořiďte ji z omyvatelného materiálu. Věřte, že vám to ušetří spoustu času a nervů s jejím čištěním a vysoušením 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné