Jestli jste si totiž do této doby myslela, že nákup školní brašny zvládnete během chvíle, pak jste se mýlila. Volbu školní brašny v žádném případě neuspěchejte, neboť její nesprávný výběr může negativně ovlivnit vývoj vašeho dítěte, a to byste přeci nechtěla! Takže alespoň v tomto případě udělejte výjimku, a dopřejte svému dítěti opravdu kvalitní aktovku od nějakého osvědčeného výrobce, nikoliv někde z tržnice. Uvidíte, že se to vyplatí!
Než vyrazíte na nákupy, nejprve si dobře rozmyslete, zda vašemu potomku koupíte aktovku nebo batoh. Záleží samozřejmě na vás, ale pokud se jedná o žáčky prvních tříd, obecně se doporučují raději aktovky. Ty jsou vhodnější pro jejich další fyzický vývoj, neboť jsou stabilnější a mají pevnější záda i popruhy. Rovněž jsou pro děti i přehlednější a jednodušší co se týká ukládání učebnic a sešitů. Starším žákům pak již můžete kupovat i batohy. I u nich ovšem platí základní pravidlo, že by měl mít anatomicky tvarovaná záda a pevné, polstrované, popruhy.
Kupujete-li dítěti batoh či aktovku, pak existuje mnoho různých faktorů, jež je třeba při výběru zohlednit. Nejdůležitější tedy jsou, jak jsme si řekli, pevná záda a široké popruhy. Ale to není vše. Díky stále se zvyšujícím nárokům na výuku se i školní tašky dětí více plní, a stávají se tak pro dítě těžkým břemenem. Proto je třeba ohlídat váhu samotné tašky, neboť nepřiměřená zátěž trvající delší dobu může přispět ke vzniku vadného držení těla. U dětí na prvním stupni ZŠ by tak váha prázdné tašky neměla přesahovat 1200 g, u žáků 2. stupně pak 1400 g.
Samozřejmostí pak je ohlídat, kolik „zbytečností“ si vaše ratolest do tašky přibalí. Může se jednat o rozečtenou knížku či nějakou hračku, se kterou se chce pochlubit svým spolužákům. Určitě jí to nezakazujte, ale dbejte na to, aby to bylo v únosné míře, a ne příliš často.
Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda taška prošla nezávislými kontrolami a testy, a má certifikát. Právě nezávislý atest je totiž vhodným ukazatelem kvalitní aktovky, jež zaručuje její bezpečnost a zdravotní nezávadnost.
Další velmi podstatnou součástí batohu, kterou bychom neměli v dnešní době podceňovat, jsou bezpečnostní prvky. Pro bezpečnost vašich dětí je velmi důležité, aby taška obsahovala výrazné barvy, různé reflexní pruhy, nášivky či odrazky. Při chůzi v šeru tak budou vaše děti v běžném dopravním provozu lépe viditelné.
A co se týká vnitřního uspořádání, tak by školní brašna měla obsahovat alespoň 2 oddělené přihrádky na učebnice a sešity, a rovněž několik menších - například na pití, svačinu, penál nebo klíče. Navíc by měla mít také pevné dno, odolné proti vlhkosti.
V neposlední řadě pak také zapomeňte na to, že půjdete koupit školní tašku sama. Pro zdravý vývoj vašeho potomka je totiž velmi důležité, aby brašna odpovídala velikosti i hmotnosti dítěte. Proto je nutné, aby si vaše ratolest svou budoucí tašku řádně vyzkoušela.
Výška by měla odpovídat velikosti zad dítěte tak, aby se její dolní část opírala o záda v místě bederní páteře. Šířka pak nesmí příliš přesahovat dětská ramena.
A navíc, chcete-li, aby mělo vaše dítě pozitivnější vztah ke škole, dovolte mu vybrat si aktovku s potiskem svého oblíbeného hrdiny, postavičky nebo zvířátka, hned se bude cítit lépe.
A ještě jedna praktická rada na závěr – pokud nechcete školní tašku prát příliš často, pořiďte ji z omyvatelného materiálu. Věřte, že vám to ušetří spoustu času a nervů s jejím čištěním a vysoušením
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku