Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav, zítra Doubravka
Vyhledávání

Ochrání „pamlsková“ vyhláška zdraví vašich dětí?

Ochrání „pamlsková“ vyhláška zdraví vašich dětí?
26. 9. - Škola
A je to tady. Po volání mnoha maminek za zdravější stravu ve školách vstupuje v platnost nová, tzv. pamlsková, vyhláška. Co všechno vymezuje a od kdy platí? Pomůže vůbec vašim dětem?

O tom, že chcete pro svá dítka a jejich zdraví to nejlepší, nikdo nepochybuje. Jak jste na tom ale s jejich jídelníčkem? Patříte mezi ty maminky, jež dopřávají svým ratolestem pouze zdravou a kvalitní stravu či jim také povolujete mnoho sladkostí a dobrot? A máte vůbec pod kontrolou jejich stravu ve škole nebo si tam vaše ratolesti jedí „co chtějí“?

Jídelníček a pravidelný režim

Možná vám toto nepřijde zrovna důležité a rádi svým dětem povolíte nějakou tu sladkost - za odměnu, „na nervy“, jako úplatek apod. Pravdou ovšem je, že toto často bývá základní kámen úrazu. Důležitý je správný jídelníček a pravidelná strava.


Jestliže totiž chcete, aby byly vaše děti zdravé a silné, netrpěly obezitou ani jinými zdravotními problémy, musíte jim stanovit jasná „pravidla“ a pevný řád. Tzn., že kvalitní a vydatná snídaně je základ. Ovšem ani další jídla nelze podcenit, natož je vynechávat. Navykněte proto své ratolesti dodržovat mezi snídaní a obědem a obědem a večeří svačinky. I když se jedná jen o něco „menšího“, jde o pravidelný přísun stravy, a to je nejpodstatnější.


Snažte se také, aby jejich strava byla pestrá, různorodá a vyvážená. A pokud něco vaše ratolest nejí, snažte se to nahradit něčím pro ně chutnějším a „zajímavějším“. Nutit jí něco „násilím“ totiž nic neřeší, vaše dítko se sekne a už do něj nic podobného nedostanete.

Ve škole

Je jasné, že doma si svá dítka z velké části ohlídáte a jejich konzumaci nezdravých potravin a surovin odhalíte. Je tomu ale tak i ve škole? Víte, co si váš syn či vaše dcera kupuje, když si třeba zapomene doma svačinu? Jistěže ne! Navíc si asi sama dovedete představit, jaká je nabídka ve školních bufetech a automatech. To se má ale teď změnit. Vstupuje v platnost totiž tzv. „pamlsková“ vyhláška, která vymezuje, které potraviny a nápoje smí být ve školách nabízeny a prodávány, a které nikoliv! Už si tam tak vaše dítka nekoupí třeba kofeinové, iontové či energetické nápoje nebo bagety s majonézou.


Možná se to některé z vás bude znát přehnané, ale vězte, že na škodu to určitě nebude. Vy tak budete klidnější a vaše děti alespoň trošku zdravější (pokud tedy nemají cestou do školy jiný obchod, ve kterém si mohou koupit samy, co chtějí, a vy se o tom nikdy nemusíte dozvědět).

Koho se vyhláška týká a jaké jsou výjimky?

Jako každá vyhláška, i tato bude mít své výjimky. Ty se budou týkat například studentů středních či vyšších odborných škol. Určena je totiž primárně žákům základních škol, do doby splnění jejich povinné docházky. Takže pokud vaše ratolest studuje již na některém z vyšších stupňů škol, tato nová „pamlsková“ vyhláška se jí pravděpodobně týkat nebude, pokud ovšem její škola sama neuzná, že na ní „něco je“ a nezačne se podle ní řídit dobrovolně.

Platnost

Ptáte se, od kdy začne tato „pamlsková“ vyhláška platit? V platnost vstupuje právě nyní. Ovšem všechny školy mají ještě 3 měsíce na to, aby svůj sortiment ve školních bufetech či automatech upravily. Přísně dodržovat ji tak budou muset až od 1. ledna 2017.


Jestliže tedy nechcete, aby to pro vaše dítko byl „šok“, připravte ji na tuto skutečnost již nyní, vysvětlete mu význam a zásady zdravé výživy a věřte, že si toto všechno vezme k srdci a bude se těmito „radami“ řídit 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné