Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Mamánci - jak na ně?

Mamánci - jak na ně?
13. 1. - Výchova
Pronásleduje vás vaše dítě vždy a všude? Nemůžete si dojít samo na nákup, ke kadeřnici či lékaři, aniž by to provázely plačtivé scény? Nezoufejte! Máme pro vás rady, které pomohou k tomu, abyste netrpěla vy, ani vaše dítě.

Potřebujete něco zařídit nebo udělat?

Než abyste od sebe dítě odháněla, zkuste ho raději zabavit, ale přitom mu nezmizet z očí. Např. hračky přeneste k žehlení nebo do kuchyně. Vy si v klidu vyžehlíte či uvaříte, a přitom vás bude mít vaše dítě „pod dozorem“.
Pokud ovšem musíte odejít, a dítě nechat v péči někoho jiného, udělejte to bez otálení a s důrazem. A i když uslyšíte křik a pláč ještě pod okny, nevracejte se. Vás i dítě to ještě více rozhodí.


Kritická období

Kolem 1. roku přichází období tzv. „separační úzkosti“, kdy si dítě uvědomí, že jsou s maminkou nezávislé osoby. Je proto vhodné, aby potomka hlídal i někdo jiný ještě před začátkem tohoto období. Bude tak zvyklý i na přítomnost ostatních.


Další kolo „mamánkovství“ pak přichází mezi 2. a 3. rokem věku, kdy už dítě chápe, že někam občas odejdete, a o to víc si vás hlídá. Tento stav může trvat až do 5 let. Stále ovšem platí, že pokud batole opouštíte, musíte zachovat klid. Důležité je si uvědomit, že pokud dítěti nedáte jinou možnost, bude se muset samo srovnat s tím, že bude místo s vámi, s tatínkem nebo babičkou. Po návratu domů potomka pochvalte, jak to doma pěkně zvládl.


Nástup do školy

Než dítě nastoupí do první třídy, je zapotřebí, aby bylo relativně samostatné a zvyklé na vaši nepřítomnost. Tomu napomůže například návštěva mateřské školy či různých kroužků, kde se váš syn či dcera „otrká“.


Puberta

Se začátkem puberty se většinou závislost na matce postupně utlumuje a odchází. V tuto dobu mají naopak spíše rodiče sklon projevovat synovi či dceři nezvyklý zájem.

 


A na závěr pár užitečných rad, jak nejlépe vychovávat dítě, aby na vás nebylo až příliš fixované. Tak tedy:

  • Umožněte i jiným lidem, aby si s vaším potomkem vytvořili blízký vztah.
  • Záměrně zařiďte, aby dítě trávilo čas také s někým jiným – s otcem, babičkou, tetou apod. Dítě si zvykne, že občas odejdete, a vy budete mít nějaký čas pro sebe, na své aktivity a koníčky.
  • Choďte s dítětem např. do mateřského centra, na nějaký kroužek apod., umožněte, aby si mohlo hrát i s ostatními dětmi, zažilo legraci i mimo domov.
  • Pokud je váš potomek staršího věku, určete mu nějaké domácí povinnosti – nerozmazlujte ho.
  • Radujte se z každého kroku k samostatnosti, který se vašemu potomku podaří – je to přeci i váš úspěch.

Takže, dámy, dejte se do boje, ať o vás jednou budoucí snacha nevypráví, že jste vychovala pěkného „mamánka“, který se od vás nehne ani na krok. Ani vy byste přeci nechtěla, aby váš manžel trávil veškerý volný čas místo s vámi a vaší rodinou, s vaší tchyní :-) Hodně úspěchů!


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné