Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Máte doma leváka? Nevadí!

Máte doma leváka? Nevadí!
9. 1. - Výchova
Máte pocit, že vaše dítě bere věci častěji levou rukou než pravou? Pak se asi ptáte, co to pro vás i vaše dítě bude znamenat. Vězte, že v dnešní době nic nepřekonatelného.

 Navíc pokud je dítě mladší 4 let, není se třeba zatím znepokojovat. Dříve se sice lékaři domnívali, že se lidé jako praváci či leváci rodí, ale není tomu tak. Postupem času se totiž ukazuje, že definitivní přednost používání jedné ruky dávají děti až kolem 4 let věku (některé zdroje dokonce uvádí jako hranici 5. - 6. rok života).


Až pokud dítě bere tužku střídavě do levé a do pravé ruky i po čtvrtém roce, je dobré začít lateralitě věnovat pozornost a navštívit odborníka. Ten nám podle dominance oka, případně dolní končetiny, poradí, které ruce máme lehce navozovat dominanci.


Mít doma leváka ovšem není v dnešní době žádná výjimka, ani žádný velký problém. Existuje již mnoho pomůcek, které mají děti k dispozici – od tužek, fixů a pastelek, až po speciální pravítka s otočenou stupnicí či „protisměrná“ ořezávátka.


Rovněž ve sportu nemusí být leváci vždy znevýhodněni. Např. v boxu, při nadhazování v baseballu, šermu, judu či hokeji. Někdy je hra v opačné orientaci pro soupeře nezvyklá a nečekaná, a může tak „praváka“ rozhodit.


Na závěr je třeba si uvědomit, že být levákem je stejně přirozené, jako být pravákem. Vždyť leváci i praváci jsou stejní – až na maličký rozdíl – své leváctví a praváctví. Váš malý levák bude stejný jako ostatní děti jeho věku, se všemi svými dětskými přáními, touhami i zklamáními. Bude od vás vyžadovat stejnou lásku, porozumění i oporu.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné