Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka, zítra Felix
Vyhledávání

Narcismus u dětí jako výsledek vaší přehnané pozornosti

Narcismus u dětí jako výsledek vaší přehnané pozornosti
8. 3. - Výchova
V dnešní době stále více a více dětí trpí tzv. narcismem. O co jde, jak se projevuje a čeho je výsledkem?

Považujete vaše dítko za dar? Myslíte si, že je něco extra a dáváte mu to ve velké míře najevo? Jestliže ano, zbystřete! Pokud mu totiž budete neustále zdůrazňovat, že ono je něco víc, než ostatní děti, že je výjimečné a zvláštní, a že nad něj „není“, pak se může stát, že si to samo začne myslet a podle toho se i chovat.

Projevy narcismu

Samozřejmě, že svou ratolest musíte umět pochválit, zvyšovat jí sebevědomí a před ostatními ji „nesrážet“, ovšem nic se nemá přehánět a vy byste svoji pozornost vůči ní měla držet v mezích. Jestliže totiž opravdu nastane situace, kdy si váš drahý potomek začne myslet, že je „nejvíc“, bude zkoušet na ostatní, co všechno si může dovolit. A odnést to mohou další, nevinné, děti.


Nejhorší na tom všem je, že si to ani neuvědomí. Prostě si bude myslet, že si může dělat, co chce, že vy ho stejně nepotrestáte, a že ostatní jsou prostě „hrozní blbci“, kteří by ho měli poslouchat. Zkrátka z něj vyroste sebestředný egoista, který bude od ostatních vyžadovat zvláštní zacházení.

Příčiny a opatření

Jak tomu všemu ale předejít? Jak se co nejlépe pokusit o to, aby vaše dítko bylo normální, umělo se vcítit i do ostatních a nad nikoho se nepovyšovalo? Tak předně, nevyvolávejte v něm pocit, že je jedinečné, oproti ostatním dětem naprosto úžasné a neodolatelné. Nepřispěje to ničemu dobrému. Buď by se samo ostatních dítek začalo stranit (přece by se s nimi „nezahazovalo“), anebo by si je naopak začalo „podrobovat“. Ani jedna varianta však není správná.


A za druhé, nerozmazlujte jej zbytečně. I když jste třeba příliš zaměstnaná a máte pocit „viny“, že se vaší ratolesti dostatečně nevěnujete, kupovat si ji drahými hračkami nemá smysl. Nemá to výchovný ani motivační přínos. I děti se musí naučit mít pocit, že si tu a onu věc řádně zasloužily a ne že dostanou vše hned, jak si zamanou.


Takže pokud chcete, aby se váš potomek vydal na „správnou cestu“ a nebyl z něj jen egoistický sobec, pak nezapomeňte posilovat jeho sebeúctu, a to především emoční vřelostí, jež mu dopřejete. Díky tomu bude ostatní lidi kolem sebe považovat za sobě rovné a nikoliv za nějakou „podřadnou rasu“, jež se mu nemůže ani zdálky vyrovnat. A přesto, že to mnohdy nebude snadné, přejeme vám při tomto nelehkém úkolu mnoho zdaru, trpělivosti a pevných nervů! 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné