Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Víte, co by mělo vaše tříleté dítě ovládat?

Víte, co by mělo vaše tříleté dítě ovládat?
25. 2. - Výchova
Ve třech letech se děti pomalu osamostatňují. Je to věk, kdy už by mohli zvládnout pobyt v mateřské škole a většinu z nich pravděpodobně zanedlouho čeká i zápis do mateřské školy nebo už i nějakou navštěvují.

Podle "starších ročníků" byly kdysi děti samostatnější a zvládali mnohem více. Zita, bývalá učitelka v mateřské škole, která je nyní v důchodu, s úsměvem vzpomíná, jak svou tříletou dceru poslala do nedalekých potravin po smetanu. Jelikož se jako každá máma bála, aby se dceři něco nestalo, za rohem ji nenápadně sledovala. Jelikož to bez problémů zvládla, postupně povinnosti přidávala. "Ve čtyřech letech byla dcera natolik samostatná, že jsem se ji nebála pustit samotnou do nejbližších potravin na malý nákup nebo k babičce, která bydlela nedaleko, pro čerstvá vajíčka."


Ano, řeknete si, byla jiná doba, jezdilo méně aut ... To je samozřejmě pravda, ale ... "Dnes to je podle učitelek, s nimiž jsem v kontaktu, ještě horší. Maminky považují své děti za malé na všechno, i to, co by vzhledem ke svému věku hravě zvládli, "říká Zita.

10 základních věcí, které by mělo zvládnout tříleté dítě

  1.  Jíst samostatně, ideálně i s příborem.
  2. Umět se obléknout a obout. Nemusí si umět zavázat tkaničky na botách, i když se to v minulosti vyžadovalo (záleží hlavně na rozvinutosti jemné motoriky).
  3. Pít ze skleničky (ne z láhve s dudlíkem), nepoužívat na uklidnění dudlík.
  4. Ovládat hygienické návyky. Dítě by mělo být bez plenky, umět si dát dolů oblečení, samostatně se posadit na záchod. Pozor! "Nehoda" se občas může stát a učitelky v mateřské škole to určitě pochopí.
  5. Správně držet tužku. Pokud to vaše dítě nezvládá dokonale, nevadí, zkuste mu pořídit trojhranné tužky, které jsou na nácvik správného držení důležité.
  6. Mělo by nějaký čas vydržet bez rodiče. Samozřejmě chápeme, že začátky nebývají snadné, ale období zvykání si na školku by mělo časem odeznít a zbytečně se neprodlužovat.
  7. Respektovat resp. umět se přizpůsobit režimu v mateřské škole.
  8. Používat řeč jako dorozumívací prostředek. Tříleté dítě by mělo umět aktivně používat od 300 do 1000 slov v závislosti na komunikačních dovednostech dítěte.
  9. Být schopné se socializovat. Rodič, kterému dítě nastoupí do mateřské školy, by ho na to měl vhodně připravit. Například návštěvami mateřských center, pískovišť, dětských koutků a podobně.
  10. Poznat si své věci.

Co z toho zvládá vaše dítě? 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné