Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 15. června 2024, svátek má Vít, zítra Zbyněk
Vyhledávání

Co když během gravidity přijde chřipka?

Co když během gravidity přijde chřipka?
11. 2. - Běžné potíže v těhotenství
Co když během gravidity přijde chřipka, je potřeba se bát? V případě, že ji nepřechodíte a zůstanete pěkně ležet v posteli, se z ní určitě dostanete za pár dnů a nebudete o tom ani vědět. Důležité je – nepodcenit ji!

ěhotenské neduhy už pravděpodobně považujete za docela běžné součásti svého jiného stavu, takže nad nimi často jen mávnete rukou, ačkoli mohou lézt pěkně na nervy.

 

Kromě ranní nevolnosti, migrény, bolestí zad, hemoroidů, únavy či malátnosti však můžete také „skutečně“ onemocnět. Většina z výše jmenovaných potíží totiž nejsou opravdové nemoci, pouze nepříjemné příznaky provázející graviditu. Ovšem i jako těhotná se můžete nakazit nějakou běžnou chorobou, ať už je to nachlazení, chřipka, záněty a podobně.

Naštěstí většina z nich nemá na průběh jiného stavu a vývoj plodu negativní vliv. Ze všeho nejdůležitější je ale samozřejmě prevence. Co to znamená? Že v době, kdy všude řádí chřipková epidemie, nebudete chodit do míst, kde je spousta lidí a kde je velmi snadné tento virus „chytnout“. Což samozřejmě platí i o jiných nemocech, nejen o chřipce.

Pozor na první trimestr

Podle odborníků jsou z hlediska vývoje plodu nejrizikovější první tři měsíce. Během této doby vznikají základy všech orgánů a miminko si ještě samo netvoří protilátky, to začne až ve druhé polovině těhotenství, kdy je již dobře chráněno před infekcemi placentou. Ovšem ani ta není na sto procent neprostupná a některé viry jí dokážou projít poměrně snadno.

 

Záleží tedy hlavně na vás, jak se budete chránit. Ovšem na druhou stranu byste to zase neměla příliš přehánět, vyhýbat se lidem po celých devět měsíců gravidity není přece žádoucí. A jak si máte poradit s chřipkovým stavem, pokud už vás přepadne? Rozeznáte vůbec chřipku od běžné rýmy a nachlazení?

 

Podle MUDr. Martiny Hourové lidé tuto nemoc často zaměňují s jinými virózami, respektive mnoha rýmám a kašlům říkají „chřipka“, ale přitom jde o něco zcela jiného. Chřipka se přenáší kapénkovou infekcí a má po krátké inkubaci, většinou se jedná o hodiny, maximálně jeden až dva dny, rychlý nástup.

 

Je pro ni typická zvýšená teplota, často přímo horečka, zimnice, bolesti hlavy, svalů, silná únava, nechutenství, bolesti kloubů, katar dýchacích cest. Nemoc pacienta někdy přímo schvátí a ten musí rychle ulehnout,“ vysvětluje lékařka. Chřipka je vysoce nakažlivá a vstupní bránou infekce jsou dýchací cesty.

 

„U jinak zdravého jedince odezní po třech až čtyřech dnech, někdy přetrvává únava. Vážnější komplikací může být zánět plic. Pro léčbu je nezbytný klid na lůžku, na teplotu Paralen, nikoli Acylpyrin, zvýšit příjem tekutin a vitaminu C,“ radí MUDr. Hourová. Samozřejmě, že nejlepší je nechat se proti chřipce očkovat, ovšem to byste měla zvládnout ještě před otěhotněním. Většina odborníků nedoporučuje vakcinaci v prvním trimestru, pokud o ni máte zájem v pozdějším období, vždy je nutná konzultace s ošetřujícím gynekologem.

Prevence? Nechodit mezi lidi!

S chřipkou nejsou žádné žerty, a to je myšleno doslova. Neléčená nemoc totiž může mít v pozdějších měsících gravidity těžký průběh a může vést dokonce až k předčasnému porodu. A to jistě nechcete. „V době chřipkové epidemie by se měly těhotné ženy vyvarovat pobytu ve společných prostorách, nechodit do nákupních center, nejezdit MHD a podobně. V případě, že je chřipka u někoho v zaměstnání, sama navrhuji budoucí mamince dočasnou pracovní neschopnost,“ radí MUDr. Hourová. Všeobecně platí, že nejrizikovější pro podání léků je první trimestr, proto by se těhulka měla vždy o všem kromě výše uvedeného Paralenu poradit s lékařem. „Paralen je bezpečný po celý průběh těhotenství, a to do maximální dávky šesti tablet denně,“ dodává gynekoložka.

 

Očkování proti chřipce je sporné, viry podléhají změnám, takže vakcína nemusí být účinná. „Já osobně v průběhu gravidity očkování nedoporučuji,“ říká MUDr. Hourová. Přidá-li se k chřipce kašel a rýma, lze je léčit například Stoptusinem či Sinecodem, podávat by se neměl Codein, Mucosolvan či Bromhexin, na rýmu můžete bez obav zkusit Nasivin či Olynth, Sanorin či Vincentku (vše kromě posledně zmiňované maximálně jeden týden).

 

Máte vysokou teplotu? Kromě postele a dostatku tekutin byste měla užít paracetamol. „Každá teplota nad 38 oC by se jím měla ihned léčit, v prvním a druhém trimestru lze užít ojediněle i tabletu Brufenu, který je ale jednoznačně kontraindikován v posledních třech měsících gravidity, užívat by se neměl ani Modafen nebo Coldrex,“ varuje MUDr. Martina Hourová. Na bolest v krku postačí cucavé tablety Septisan či Septofort, ale neměla byste brát rozpustné tablety s lokálním anestetikem, jako je Orofar nebo Septolete.

 

„Nedoporučuje se ani kloktání šalvěje,“ dodává lékařka. Přidal se k chřipce zápal plic? Nezoufejte, pokud vám doktor nasadil antibiotika – jejich podání je v těhotenství bezpečné, týká se to penicilinové a cefalosporinové řady.

 

A proč je chřipka takovým strašákem zvláště během gravidity? Jak říká gynekoložka Hourová, riziko pro plod představuje jednak sám chřipkový virus a jednak horečka – obojí je pro něj nebezpečné. „To však neznamená, že by budoucí maminka s chřipkou měla propadnout panice, ale spíše že by se měla důsledně léčit a raději po nemoci absolvovat těhotenskou poradnu s eventuální ultrazvukovou kontrolou stavu plodu,“ vysvětluje MUDr. Hourová.

 

Chřipka může zejména v prvních třech měsících miminko malformovat (tedy poškodit), nebo dokonce vést i k potratu. „Přesto ze své praxe mohu uvést, že se s tímto setkáváme pouze zcela výjimečně. Ráda bych připomněla, že těhulky často řeší každou drobnost, co by měly jíst a pít, jak se v graviditě hýbat, a podobně a většinou jsou jejich obavy zbytečné, ale právě při těchto konzultacích upozorňuji na nebezpečnost chřipkového viru a doporučuji jednoznačnou eliminaci budoucí maminky z infekčního prostředí, byť je na chřipku pouhé podezření,“ dodává na úplný závěr MUDr. Martina Hourová.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné