Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 17. září 2019, svátek má Naděžda, zítra Kryštof
Vyhledávání

Jaké mohou být následky kouření v těhotenství?

Jaké mohou být následky kouření v těhotenství?
16. 11. - Těhotenství
Jste kuřačka a rozhodla jste se s partnerem, že založíte rodinu? Nebo už jste „v očekávání“ a stále kouříte? Pokud ano, dejte si pozor na zdravotní komplikace, které jsou spojené právě s kouřením v těhotenství.

Šance otěhotnět

Kouření má negativní vliv na plodnost obou partnerů, na což upozorňují nejen odborníci, ale samotné obaly tabákových výrobků. U mužů dochází vlivem kouření ke zhoršení kvality spermií. U zdravých žen snižuje kouření šanci otěhotnět až o 40 % a zvyšuje se zde také riziko mimoděložního těhotenství. Pokud tedy plánujete založení rodiny, je dobré přestat kouřit s dostatečným předstihem, aby se vaše tělo pročistilo, nebo minimálně kouření omezit.

Rizika kouření pro plod

Kouření během těhotenství zvyšuje riziko komplikací při vývoji plodu. Plod je vystaven působení mnoha toxických látek, mimo jiné kadmia, nikotinu a oxid uhelnatého. Kadmium působí toxicky na placentární buňky, oxid uhelnatý má za následek nedostatečné okysličování krve plodu a nikotin způsobuje zúžení cév v placentě, přes kterou se dostávají živiny, čímž je omezena i výživa plodu. Společné působení těchto látek pak zpomaluje vývoj plodu a tím také vede ke snížení jeho hmotnosti.

Vliv kouření na průběh těhotenství

Kouření má výrazný vliv na různé zdravotní komplikace během těhotenství, jak pro plod, tak pro matku. Asi nejnáchylnějším obdobím jsou první tři měsíce.

Kouření během těhotenství způsobuje:

  • zvýšení rizika vaginálního krvácení
  • vznik patologií a problémů s placentou - předčasné odloučení placenty od stěny děložní s následkem silného krvácení, nedostatečnou funkci placenty, která špatně vyživuje plod, uložení placenty v porodních cestách = vcestná placenta, což má za následek zabránění vaginálního porodu
  • vrozené vývojové vady – vrozené malformace kardiovaskulárního systému (srdce)
  • snížení porodní hmotnosti dítěte
  • vede k předčasným a rizikovým porodům a může být také příčinou opakovaných potratů

Zdravotní komplikace u narozených dětí kuřáků

Mnoho dětí kuřaček je po porodu přijímáno na jednotku intenzivní péče, z důvodu celé řady komplikací. Tyto děti bývají také postiženy syndromem náhlého úmrtí, což je náhlé úmrtí jinak zdravého dítěte. Důvodem může být nezralost dýchacího centra mozku a je způsobeno kouřením matky v těhotenství a to především v posledních 3 měsících.

 

Děti kuřaček mají vlivem toxických látek z cigaretového kouře výrazně zatíženy vylučovací orgány a také mohou mít problémy s trávením. Dále častěji zvrací a mají problémy se sáním, což může vést k problémovému vývoji a jejich prospívání. Jsou častěji náchylnější na různé alergie, ekzémy a astma. Kouření také zvyšuje výskyt zhoubných nádorů v dětství – nádory mozku, leukémie, atd.

Jak přestat kouřit?

Vzhledem k výraznému negativnímu vlivu kouření, se doporučuje tento zlozvyk ukončit co nejdříve. Odvykání kouření je náročná cesta, ale ne nemožná. Sami se musíte rozhodnout, jestli chcete riskovat možnost výskytu těchto rizik. Je pro vás důležitější cigareta nebo vaše dítě? Vždy když přestanete kouřit, má to smysl! Pokud se pro tuto možnost pevně rozhodnete, stanovte si den D, kdy se probudíte jako nekuřačka.


Na tento den se řádně připravte, nebude to jednoduchá cesta, ale zdraví vás a všeho děťátka, za to stojí. Pokuste se den D neodkládat. Snažte se vyhýbat kuřákům a požádejte své okolí – partnera, rodinu, přátelé, o pomoc a podporu v nekouření.


Pokud patříte mezi opravdu silné kuřáky, je možné nahradit kouření nikotinem v jiné formě, například ve formě náplastí, žvýkaček, atd.  


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné