Průzkum se věnoval pouze jednorázovým výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí a potom do prvního roku jeho života. Zvýšení rodinných nákladů je potřeba očekávat také v pravidelných měsíčních výdajích za dokrmování, pleny, dětskou kosmetiku, dětské léky a očkování a jiné úkony spojené s každodenní péčí o miminko.
Z výzkumu vyplývá, že téměř celý průměrný měsíční plat v České republice věnují budoucí rodiče na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Za lékařské vyšetření před porodem, za cvičení pro těhotné, těhotenské oblečení, 3D ultrazvuk, zasmluvnění porodníka, epidurální anestezii a příplatek za nadstandartní pokoj zaplatí mladá rodina průměrně 21 963 Kč. Někteří rodiče uvažují také odběru pupečníkové krve či tkáně, za jejíž odběr a roční uskladnění zaplatí rodiče u společnosti Cord Blood Center 12.900 Kč, a to díky sponzorským příspěvkům. Pupečníková krev se uchovává pro případ léčby hematologických a onkologických onemocnění samotného dítěte, ale i jeho příbuzných. Kmenové buňky, které lékaři z pupečníkové krve získávají, zkoumá se také jejich využití v regenerativní medicíně při léčbě dětské mozkové obrny či autismu.
Téměř násobně větší výdaj znamená pro rodinnou peněženku výbava pro miminko, která taktéž musí být z větší části nachystána ještě před porodem. Tvoří ji přebalovací pultík (průměrná cena uváděná v průzkumu: 2 370 Kč), dětská postýlka (3 450 Kč), cestovní postýlka (3 320 Kč), monitor dechu (3 120 Kč), dětská vanička (498 Kč), taška, vak nebo šátek na nošení dítěte (2 930 Kč), sedačka do auta (1 933 Kč). Nejnákladnějším jednorázovým úkonem je podle výzkumu společnosti Cord Blood Center úprava bytu - příprava dětského pokoje nebo koutku pro dítě, do které rodiče investují průměrně 13 485 Kč. Další výrazný výdaj putuje do prodejny kočárků, kde rodiče utratí průměrně 10 012 Kč za hluboký kočárek, následně je ještě nutné počítat s částkou na sportovní kočárek nebo golfky, které rodiče pořizují průměrně za 2 650 Kč.
Dětská výbavička pro děti v prvním roce, tedy průměrná částka vydaná za základní sady oblečení, činí zhruba 5 900 Kč. Je potřeba si pořídit také dětskou židličku (1 682 Kč), dudlíky a chrastítka (1 050 Kč), osušky, deky a zavinovačky (2 960 Kč) a pomůcky spojené s krmením: lahvičky na pití, odsávačka na mléko spolu se zásobníky, sterilizátor na lahvičky a dudlíky, ohřívač láhví. To vše průměrně za 3 659 Kč. Některé rodiny investují i do chodítka (1030 Kč). Potřeby pro maminky jako podprsenky na kojení (980 Kč) či odborná literatura za 1 348 Kč už jsou v celkovém součtu spíše drobnostmi.
Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90 000 Kč, přesně je to 83 340 Kč. A to bez pravidelných měsíčních výdajů. Se započtením odběru a uskladnění pupečníkové krve částka překročí 90 000 Kč (93 207 Kč), v celkovém součtu se ale nejedná o navýšení tak markantní ve srovnání s přínosy, které může v budoucnu přinést.
Výše pravidelných nákladů vyšla takto:
za pleny zaplatí rodiče průměrně 1100 Kč měsíčně, za potraviny 1000 Kč, kosmetika a drogerie vyjde na 1000 Kč, oblečení a hračky mimo základní výbavu 500 Kč a náklady na léky a lékaře 100 Kč za měsíc. Celkem tak za rok utratí rodiče dalších 44 000 Kč, dohromady s jednorázovými výdaji dosáhne výsledná suma 128 740 Kč. Kč.
Rodinná banka pupečníkové krve CORD BLOOD CENTER je druhou největší bankou pupečníkové krve, která působí v Evropě. Aktuálně uchovává více než 135 tisíc transplantátů připravených k použití a tyto transplantáty díky šetrným metodám zpracování patří celosvětově mezi nejkvalitnější. Jejich kvalitu potvrdila mnohá transplantační centra ve světě, například v USA, Německu, Velké Británii, Francii, Nizozemí, Austrálii, Brazílii, Izraeli atd. Odborníci skupiny CBC spolupracovali při léčebném využití 46 jednotek pupečníkové krve, které byly použité na léčbu samotného dítěte, sourozence nebo nepříbuzného pacienta. Cord Blood Center odborně a finančně zastřešuje veřejný registr dárců Eurocord Slovakia, jehož štěp byl použit mimo jiné i k léčbě pacienta v ČR v roce 2010.
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku