Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Vyhledávání

Vrozená vada? Není to vždy tragédie

Vrozená vada? Není to vždy tragédie
14. 7. - Komplikace v těhotenství
Žádná nastávající maminka nechce slyšet zprávu, že její vyvíjející se miminko trpí nějakou vadou. Narození zdravého dítěte bohužel není samozřejmostí. Pokud se nějaká vada v průběhu těhotenství zjistí, je na rodičích, zda si dítě nechat. Jako první se ale objevují otázky typu: Proč zrovna já? Mohla jsem tomu nějak zabránit?

 

Za vrozenou vadou miminka může být mnoho příčin. Některé vady vznikají na genetickém základě, asi ze 20 %, jiné kvůli vnějším rizikovým fakturům, taktéž asi ve 20 % případů, nebo může být efekt i kombinovaný. Ale asi z 60 % se jedná o dědičnost vady. Ve spoustě případů zůstane ale příčina vzniku vady skryta.


Vznik vrozené vady může budoucí maminka ovlivnit jen těžko, s výjimkou věku a některých vnějších faktorů jako je konzumace alkoholu, kouření, užívání drog či vystavení rentgenového záření. Ale fakt, že zvyšující se stáří matky zvyšuje riziko vzniku vývojové vady miminka, je všeobecně známý. Proto je maminkám starším 35 let automaticky doporučen odběr plodové vody, který umí naprosto jednoznačně vyloučit vývojové vady plodu.


Částečná prevence ale možná je a to v případě možné dědičnosti. Pokud se ve vaší rodině vyskytuje nebo dříve vyskytl člen s jakýmkoli postižením, je namístě nejlépe ještě před otěhotněním navštívit genetika. Ten určí možné riziko postižení pro budoucí těhotenství. Totéž platí i pro různé vrozené metabolické choroby a vady vyskytující se v širší rodině. Dnešní medicína už umí pomoci ke zdravému miminku lidem, kteří mají v rodině nějaké postižení, nebo jsou dokonce sami přenašeči nějaké vrozené choroby. Po genetickém vyšetření budete minimálně vědět, že něco takového může nastat a budete alespoň na tuto variantu připraveni.


Mnoho z vad vzniklých v průběhu těhotenství se dá zjistit z ultrazvukových vyšetření a dalších testů. V případě, že vrozená vada u dítěte potvrdí, záleží pak na stupni postižení. Některé rady jsou s životem slučitelné, některé bohužel ne. U těch však dochází buď k samovolnému potratu nebo se dítko udrží a je pak na rodičích, zda se rozhodnou si dítě nechat a vychovat jej.


Některé vady je možné operovat či jiným způsobem upravit. Záleží pak, jaké orgánové soustavy se vada týká. Samozřejmě je totiž velký rozdíl, zda se vada týká nervové soustavy, srdce nebo končetin.


A pokud právě i vy patříte k maminkám, kterým byla oznámena v průběhu těhotenství existence vady miminka, přejeme pevné nervy, správné rozhodnutí a hodně sil!


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné