Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur, zítra Xenie
Vyhledávání

Dvojčat z umělého oplodnění přibývá, odborníci chtějí omezení

Dvojčat z umělého oplodnění přibývá, odborníci chtějí omezení
26. 11. - Před otěhotněním
Dvojčat stále přibývá a to díky umělému oplodnění a vkládání dvou vajíček do dělohy ženy. Pokud se totiž obě ujmou, přichází na svět další dvojčata. Za posledních dvacet let se četnost dvojčat zdvojnásobila. Je to mnoho? Je třeba to omezit?

 

Vícečetné porody byly dříve spíše raritou. Dvojčata se nerodily každý den. V současné době, za posledních 20 let, však počet dvojčat vzrostl a to více než dvojnásobně. Zbrzdit tento rychlý příbytek měl systém úhrad umělého oplodnění, který je platný od roku 2012. Maminkám, které nemohou otěhotnět, jsou od té doby hrazena čtyři vložení neboli transfery oplodněných vajíček do dělohy jen v případě, že první dva budou pouze s jedním embryem. Další dva pak ale mohou být s dvěma vajíčky. Tento systém opravdu celý vývoj zbrzdil, ale i nynější počet se zdá porodníkům vysoký.


V roce 2012 se v České republice bylo evidováno 105.790 porodů, z toho 1.779 vícečetných. V roce 2008 byl počet porodů roven 117.429, z nichž 10 % oplodnění pocházelo ze zkumavky, tedy z umělého oplodnění. A díky přibývajícím problémům s otěhotněním hrozilo, že počty dvojčat budou rapidně stoupat.

 

Rizika vícečetného těhotenství a porodu

Samotné maminky si při příchodu na umělé oplodnění neuvědomují, jaká rizika přinášejí vícečetná těhotenství. Je to obrovskou zátěží pro samotnou matku a nejen pro ni. Rizika mohou hrozit i dětem. Samotné maminky si vůbec neuvědomují, jak může těhotenství s dvojčaty probíhat, jaký je porod a jak probíhají první dny či měsíce s dvěma dětmi naráz.


K nejčastějším rizikům patří ztráta těhotenství a předčasný porod, který přináší velké množství rizik. Kromě toho, že ve většině případů tráví novorozeňata nějakou dobu po narození v inkubátoru, musí podstupovat v průběhu prvního roku života různá vyšetření, aby se předešlo možným problémům. Těhotné s vícerčaty navíc častěji trpí preeklampsií. Jedná se o vylučování bílkoviny do moči a extrémním zvýšením krevního tlaku. Přirozený porod vícerčat navíc také nebývá jednoduchý a z důvodu jiné polohy jednoho či více plodů se přistupuje k porodu císařským řezem.

 

Přesvědčování je těžké

Dříve bylo běžnou praxí, že byla ženám vkládána tři embrya při jednom transferu, před 10 lety to byla dvě embrya a nyní jsou přesvědčovány, aby jim stačilo pouze embryo. I když se snížením počtu embryí nesnížila úspěšnost, je těžké k tomu ženy přesvědčit. Porodníci by si přáli, aby byla tato možnost upravena zákonem, stejně jako je tomu nyní například ve Švédsku.


Je krásné mít dvojčátka, ale musí se již předem myslet na rizika, která mohou nastat. A hlavně v případě, pokud k jejich početí nepřijde přirozenou cestou.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte letos originální a vyrobte kámošce něco nevšedního, třeba tričko s potiskem. Použij slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vlastní tričko s potiskem