Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur, zítra Xenie
Vyhledávání

Příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství
31. 10. - Před otěhotněním
Příznaky těhotenství od prvních nejistých příznaků až po ty téměř jisté.

1. Citlivé, nateklé prsy

Citlivé a bolestivě nateklé prsy jsou jedním z prvních příznaků těhotenství. Důvodem je rostoucí hladina těhotenských hormonů v těle. Citlivost a bolestivost prsů je zpravidla větší než ta, kterou žena obvykle cítí před menstruací. Tento problém se obvykle hodně zmírní na konci 1. trimestru, ale některé ženy pociťují výraznou bolest prsů po celou dobu těhotenství.

Jiné důvody pro tento příznak – hormonální nerovnováha, užívání hormonální antikoncepce, blížící se menstruace.

2. Únava

Důvodem únavy a pocitu vyčerpání na počátku těhotenství je zřejmě rychle rostoucí hladina hormonu progesteronu. Ve 2. trimestru únava obvykle ustupuje, ale na konci těhotenství se u většiny žen objevuje znovu kvůli rostoucí váze a nepohodlí při spánku.
Jiné důvody pro tento příznak – stres, vyčerpání, deprese, běžná onemocnění (nachlazení, chřipka).

3. Implantační krvácení

U některých žen se zhruba 11 až 12 den po početí objevuje drobné vaginální krvácení. Toto krvácení může být způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá pouze 1 až 2 dny. Pokud u sebe během těhotenství pozorujete jakékoli krvácení či špinění, poraďte se o tom s lékařem (zvláště, pokud je krvácení provázeno bolestmi).

Jiné důvody pro tento příznak – hormonální nerovnováha, blížící se menstruace, užívání hormonální antikoncepce, oděrka při pohlavním styku.

4. Nevolnost nebo zvracení

Většina žen začne pociťovat nevolnost až zhruba měsíc po početí, ale u některých žen se nevolnost a pocity na zvracení objevují o něco dříve. Nevolnost nemusí být pouze ranní, i když ta je nejčastější, ale může se objevovat kdykoli během dne. Na začátku 2. trimestru se potíže obvykle zmírňují a během následujícího měsíce u většiny žen zcela vymizí.

Jiné důvody pro tento příznak – otrava jídlem, stres, střevní onemocněn, užívání některých léků.

5. Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí

Na začátku těhotenství je docela obvyklé, že ženy citlivěji vnímají různé pachy. Někdy se stane, že vůně, která byla dříve příjemná, v těhotenství odpuzuje. Jako důvod bývá obvykle uváděna rychle rostoucí hladina estrogenů v těle. Stejně tak se může stát, že dříve oblíbené jídlo vyvolává náhle u ženy odpor.
Jiné důvody pro tento příznak – blížící se menstruace, stres, deprese.

6. Nafouklé břicho

Hormonální změny na počátku těhotenství mohou způsobovat, že se žena cítí jakoby nafouknutá. A není to jen pocit, podobně jako těsně před menstruací vám budou kalhoty trochu těsnější už na počátku těhotenství, i když děloha je v této fázi ještě docela malá.
Jiné důvody pro tento příznak – blížící se menstruace, užívání hormonální antikoncepce, užívání některých léků.

7. Časté močení

Krátce pro otěhotnění si možná všimnete, že navštěvujete toaletu častěji než dřív. Důvodem je především rostoucí množství krve a dalších tekutin v těle. Tento problém se objevuje poměrně záhy na počátku těhotenství a zhoršuje se s postupujícím těhotenstvím, kdy zvětšující se děloha začíná utlačovat močový měchýř.
Jiné důvody pro tento příznak – infekce močových cest, cukrovka, zvýšený příjem tekutin, užívání diuretik.

8. Vynechání menstruace

Pokud máte obvykle pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, pravděpodobně je čas udělat si těhotenský test.
Jiné důvody pro tento příznak – velké přibírání na váze nebo naopak rychlé hubnutí, únava, hormonální nerovnováha, stres, vysazení hormonální antikoncepce, kojení.

9. Bazální teplota zůstává vysoká

Pokud jste si zanášely do grafu svou bazální teplotu a vidíte, že teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě, jste pravděpodobně těhotná. Více o bazální teplotě si můžete přečíst v našem článku Bazální tepota

10. Pozitivní těhotenský test

Těhotenské testy dostupné v lékárnách nebo drogeriích jsou v dnešní době velmi spolehlivé. Pokud tedy test ukazuje pozitivní výsledek, je velmi pravděpodobné, že jste těhotná. Na druhou stranu negativní výsledek s vysokou pravděpodobností znamená, že těhotná nejste. Toto však platí až při provádění testu alespoň týden po vynechání menstruace. I když výrobci slibují vysokou citlivost testu, nejsou výsledky získané dříve než týden po vynechání menstruace příliš spolehlivé a často jsou falešně negativní.

Pokud těhotenský test ukazuje pozitivní výsledek, kontaktujte svého lékaře a domluvte si s ním první těhotenskou preventivní prohlídku.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte letos originální a vyrobte kámošce něco nevšedního, třeba tričko s potiskem. Použij slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vlastní tričko s potiskem