Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur, zítra Xenie
Vyhledávání

Průměrný věk maminek z minulosti do současnosti a rizika porodu

Průměrný věk maminek z minulosti do současnosti a rizika porodu
2. 9. - Před otěhotněním
Současné ženy snad ze všech stran slýchávají, že by se měli vdát a mít děti co nejdříve a nemyslet na kariéru, protože jejich maminky už v jejich věku měli dvě děti. Jenže dle statistik se průměrný věk dnešních maminek pohybuje ve stejné výši jako v době první republiky. Ale i přesto je situace odlišná. Kolik je v průměru současným maminkám, jaký byl věkový průměr maminek v minulosti nebo co může současným prvorodičkám hrozit? To se dozvíte z našeho článku.

Průměrný věk v minulosti a dnes

I když si spousta lidí myslí, že současné ženy se stávají maminkami stále později, tak pokud současný průměrný věk srovnáme s průměrným věkem maminek za doby první republiky, budeme se divit. V roce 1920 totiž ženy rodily v průměru ve věku 30,2 a v prvním čtvrtletí roku 2014 byl jejich průměrný věk 29 let. Dnes je ale průměrný věk matek ovlivněn tím, že potencionální rodičky odkládají rození dětí do vyššího věku, převážně kvůli kariéře či potratům. Dříve se jednalo spíše o matky, které rodily děti vyššího pořadí, díky vysoké úmrtnosti dětí. Změna je vidět již v počtu dětí na jednu ženu – v roce 1920 to byly 3 děti, zatímco dnes je to v průměru 1,5 dítěte na ženu.


Nejnižší průměrný věk matek byl v průběhu let v roce 1991, kdy se hodnota dostala až na 24,7 let věku. Jde tedy převážně o generaci současných babiček či nastávajícím babiček, které v tomto roce rodily.

Rizika spojená s rozením ve vyšším věku

I když se současný průměrný věk pohybuje okolo 30 let, doporučený věk prvorodiček se pohybuje na hranici 25 let. Dle gynekologů však právě díky odkládání porodu narůstají rizika spojené s porodem či rizika poporodní. U žen se tak navyšuje riziko samovolného potratu, porodních a poporodních problémů, genetických vad u dětí, ale také riziko výskytu těhotenské cukrovky nebo eklampsie, život ohrožujících komplikací v těhotenství, která může vyústit až v kóma či dokonce smrt matky. Samozřejmě se navyšuje i riziko problémů s oplodnění nebo dokonce riziko neplodnosti, která je v současné době čím dál vyšší díky nesprávnému životnímu stylu společnosti.

Neotálejte s otěhotněním

Žena by dle biologických hodin měla otěhotnět nejpozději do 29 let svého věku, což je v současné době věkový průměr českých prvorodiček. Velmi často je to však věk ještě mnohem vyšší přesahující věkovou hranici 30 let.


Budoucí maminky, neotálejte tedy se svým otěhotněním! Myslete na zdraví své a zdraví svých budoucích dětí. Rozhodnutí je pouze na vás. Pokud tedy máte milujícího partnera, kde bydlet a jak sebe a své dítě živit, pak se pusťte do plození. A nebojte, kariéra počká 
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte letos originální a vyrobte kámošce něco nevšedního, třeba tričko s potiskem. Použij slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vlastní tričko s potiskem