Vyšetření ultrazvukem je jedno z těch „příjemnějších“ vyšetření, které vás během 9 měsíců těhotenství čekají. Nejenže nikterak nebolí, ale ještě na něm poprvé uvidíte i vaše miminko, což pro vás, a případně i vašeho manžela či partnera, jistě bude nezapomenutelný zážitek. Ale protože to není jediný důvod, proč se ultrazvuk provádí, přečtěte si tento článek, ať alespoň trošku víte, co vás čeká…
Ultrazvuk patří mezi dostupné, a především také bezbolestné a bezpečné, metody vyšetření těhotenství. Prováděn je jak na začátku těhotenství, k jeho ověření a umístění vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti, tak i v jeho průběhu. Neslouží tedy pouze k tomu, abyste své vytoužené děťátko viděla, ale především také k měření různých hodnot a ke zjištění případných vývojových vad plodu.
Samotné vyšetření probíhá buď vaginálně, zhruba do 10. týdne těhotenství (pro lepší zobrazení plodu), nebo přes břišní stěnu. Při vyšetření ultrazvukem přes břišní stěnu vám lékař nejprve nanese na břicho gel, který usnadní přenos ultrazvukových vln, a poté po něm začne přejíždět ultrazvukovou sondou, kterou snímá obraz plodu. V tomto případě je však vhodnější, abyste přišla s plným močovým měchýřem. Výsledkem pak bude kvalitnější obraz, ze kterého lékař získá lepší a přesnější údaje.
První ultrazvukové vyšetření se provádí přibližně v 6. týdnu gravidity, a slouží především k potvrzení těhotenství a zjištění, zda je uloženo v děloze či zda se jedná o mimoděložní těhotenství. Dále se z tohoto první ultrazvuku zjišťuje stáří plodu nebo počet zárodků. Bývá prováděno spíše vaginálně.
Další ultrazvuk pak podstoupíte kolem 12. týdne těhotenství. Toto vyšetření by již mělo být přesně naplánováno a pečlivě provedeno, neboť i když je plod v tomto období ještě relativně malý (měří kolem 8-10 cm), je možné u něj již odhalit první známky většiny vrozených vad. Navíc lze v rámci tohoto screeningu i přesně určit datum početí, a tím stanovit i předpokládaný termín porodu, či diagnostikovat vícečetné těhotenství.
Kolem 20. – 22. týdne těhotenství se pak provádí další vyšetření, které je nejdůležitější k vyloučení vrozených orgánových vad plodu. Zkoumají se při něm nejen funkce vnitřních orgánů, ale i jejich abnormality. A pokud se zde nějaká závažnější vývojová vada naneštěstí projeví, lze ještě zvážit umělé přerušení těhotenství (to lze provádět do 24. týdne gravidity). V tomto období pak lze u plodu také vyloučit například rozštěpové vady páteře.
Během tohoto ultrazvukového vyšetření se dále posuzuje správný růst plodu či se měří tep, frekvence a pravidelnost jeho srdce, hodnotí se stav a uložení placenty a množství plodové vody, atd. A navíc, pokud i vy patříte mezi ty netrpělivé rodiče, kteří chtějí dopředu znát pohlaví svého potomka, právě zde se ho můžete dozvědět, a začít nakupovat výbavičku
Ve třetím trimestru, tedy kolem 30. – 32. týdne gravidity, je pak ultrazvuk rovněž zaměřen na růst miminka, na zhodnocení množství plodové vody, uložení a stav placenty, apod. Zejména se zde však zkoumá, kvůli blížícímu se porodu, poloha miminka, zda je správně otočeno, atd.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se není čeho bát - ultrazvuk vás, ani vaše miminko, nebolí, ani neohrozí. I přestože víme, že budete před každým vyšetřením plna obav, zda vám ultrazvuk neukáže u miminka nějakou závažnou vadu, přejeme vám, aby se nic takového nestalo, a vám se po 9 měsících radostí i starostí, narodilo krásné, a hlavně zdravé, miminko
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku