Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, zítra Ferdinand
Vyhledávání

Dětský svět v mobilu a jeho nebezpečí?

Dětský svět v mobilu a jeho nebezpečí?
29. 3. - Volný čas
Víte, co dělají vaše děti v mobilních telefonech? Víte, jaké mají sociální sítě, jaké hrají hry a kde všude se vyskytují jejich fotografie nebo číslo mobilního telefonu?

Počítačový svět, stejně jako internet, prochází poměrně zásadní [r]evolucí. To, k čemu kdysi takřka výhradně sloužil počítač, dnes provádíme na mobilních telefonech nebo tabletech. Čas trávený na počítačích a televizích se (prozatím) ale nijak výrazně nesnížil, mobilní zařízení ve skutečnosti ubrala značnou část času, který jsme dříve věnovali něčemu ne- elektronickém/ne-počítačovému.


Navíc se stalo to, co nikdo nečekal. Mobilní telefony využíváme pro věci, pro které se ani nepředpokládalo, že využívány budou. Značnou roli v tom hrají právě děti a mládež, částečně i tím, že nemají tolik zábran jako jejich rodiče. Nevadí jim malé displeje, ne-komfort a řada omezujících vlastností. Mají také podstatně více času, ochotu a snahu se učit, zkoušet a zkoumat.


Je ale dost důležité upozornit na to, že dnes jsou mobilní telefony zásadním problémem v jedné podstatné oblasti: jak uhlídat, co děti a mládež dělají online, jak zajistit, aby je někdo neokradl, aby se nestaly obětí sexuálního predátora, aby nezpůsobily škodu sobě, rodičům či dalším lidem.

Bez mobilu ani ránu

Problém je hlavně v tom, že děti (a mládež) mají mobilní telefony „přirostlé k tělu“, používají je pořád a zvládají věci, které jejich rodiče nejen že nezvládají, ale zpravidla ani netuší, že existují. Mobilní telefon je poměrně uzavřenou záležitostí, do které rodiče moc nevidí. Nevědí, že by měli čas od času prověřovat, jaké aplikace si jejich děti pořídily. Nevědí, že by některé z aplikací měli spustit a podívat se, co se v nich odehrává.


Ať to zní, jak to zní, pokud máte doma nějaké to dítko okolo deseti let, které si zcela samozřejmě už někdy okolo druhé/třetí/čtvrté třídy vymohlo mobil či tablet, tak je potřeba hlídat, kam chodí na internet, s kým se na internetu baví, s kým si píše v e-mailech, chatech, co píše za komentáře na YouTube, koho si přidalo do kontaktů na Skype. Velmi pečlivě se postarat o to, aby nemohlo na telefonu něco jen tak koupit, ale také aby případná ztráta telefonu bolela co nejméně.


Naprosto bez debat je nutnost výchovy k bezpečnému chování. Musíte ho naučit, že cizí lidé jsou cizí, a pokud se někdo vydává za známého youtubera, tak to jenom velmi málo pravděpodobně opravdu on.


A také to, že se některé věci cizím lidem nikdy neříkají (telefonní čísla, hesla, bydliště, atd). Po čase přijdete i na to, že jste dítko nejspíš zapomněli poučit, že nevhodné chování mu přinese nějaké ty smazané účty, zablokování nebo bany na různě dlouhou dobu.


Vše je v zásadě jenom legrace do okamžiku, než narazí na zloděje, sexuálního predátora, někoho, kdo mu bude chtít ublížit. Jako obvykle si budete říkat, že se nic takového přece neděje a že zrovna vaše dítě přece nikdy na nic takového narazit nemůže. Nevěřte tomu!

 

Po čase zjistíte i to, že dostat ho od mobilu nebo počítačové hry vyžaduje docela dost úsilí. Může vám v tom výrazně pomoci to, že dokážete najít cesty, jak mobily a počítače proměnit v něco, kde se vaše děti naučí něco nového. Ale nevyhnete se tomu, že váš potomek bude v mobilu stejně dělat věci, které vlastně ani moc nechápete.

Nebude to jednodušší

Tohle všechno je navíc tím komplikovanější, čím starší vaše dítě je. S věkem klesá ochota vám prozradit, co dělá, nebo vás snad pustit do mobilu. Stoupá zručnost ve skrývání věcí před vaším zvědavým zrakem.


Přitom čím starší váš potomek bude, tím může být náchylnější na opravdu nebezpečné věci, které ho online mohou potkat. Tím spíše se třeba nechá nachytat na někoho, kdo se vydává za vrstevníka, nebo kdo dokáže dospívající dívce poplést hlavu medovými řečmi.


Čím později si začnete všímat toho, co vaše děti dělají online, tím spíše bude pozdě. Tak na to pamatujte. Nejlepší věk, kdy něco takového začít řešit a hlídat, je zatím někde od osmi, devíti let. Tam se často setkáte s tím, že dítě bude chtít založit Facebook, že si na mobilu bude chtít pořídit sociální síť a také s tím, že zjistí, jak snadné je použít mobil pro fotografování.


Navíc vždy bude ovlivňováno spolužáky či kamarády. Což se často stane zásadním popudem k tomu, že dítko do té doby Facebookem nijak neovlivněné, náhle zatouží právě po tom, aby mělo na sociální síti svůj profil.


Takže mějte oči otevřené a zkuste své dítě poučit o možnostech, ale i nástrahách internetu.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné