Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pondělí 04. prosince 2023, svátek má Barbora, zítra Jitka
Vyhledávání

Koupání v přírodě a jeho nástrahy

Koupání v přírodě a jeho nástrahy
1. 7. - Volný čas
Máte rádi léto a možnost koupání nejen v krytém bazéně, ale i někde v rybníku? Ano? Není se čemu divit, má to totiž nejen své kouzlo, ale i další výhody. Ovšem přesto všechno musíte být velmi obezřetní, nebezpečí totiž číhá všude. Na co si dávat pozor a jaké jsou nástrahy při koupání v přírodě, se dozvíte v následujících řádcích.

 

Už se těšíte, až se svými potomky strávíte pěkné odpoledne při koupání v přírodě? Pěkně v klidu a tichu? Neradi se mačkáte na přeplněných koupalištích nebo jste raději někde sami, kde máte své ratolesti více pod kontrolou? Pak je rybník to pravé řešení. Ale přece jen je důležité si dát pozor, do čeho se to vlastně jdete koupat. A to zejména v případě, že se jedná o nějaký „zapomenutý“ rybník v klidném koutu přírody. Pokud totiž nějaký takovýto objevíte, může se stát, že se jedná o místo, kde se nedá koupat bez rizika zdravotních problémů, a to i přesto, že zde není žádná cedule oznamující zákaz koupání. Může to být totiž proto, že zde kvalita vody není sledována. A pakliže se rozhodnete toto riziko podstoupit, a vykoupat se v takových místech, tak super, ale je to na vaši zodpovědnost. Ovšem alespoň vzhledem k vašim potomkům by bylo dobré si raději zvolit jiné místo, předem ověřené a zdravotně nezávadné. Nicméně krátkodobý pobyt ve vodě by neměl výrazněji ovlivnit jejich zdraví, pokud se nejedná o extrémně znečištěný rybník.

Co vše vám hrozí při koupání v přírodě

Pokud se rádi a často koupete ve volné přírodě, musíte počítat s tím, že se u vás či vašich dětí mohou projevit určité zdravotní komplikace. Kvalita těchto vod je totiž závislá na mnoha faktorech, jako například na počasí, povětrnostních podmínkách, množství srážek či počtu koupajících se lidí, a ovlivnit ji tak lze jen velmi těžko. Pokud tedy koupání v přírodě vyhledáváte, podstupujete i riziko nákazy některou z infekčních nemocí či působení vlivu škodlivých látek, které produkují sinice.


Zatímco u infekčních onemocnění jsou původci bakterie a viry, které většinou způsobují jen nepříliš vážná střevní či žaludeční onemocnění, či onemocnění uší, nosu, hrtanu a kůže, u druhé skupiny mohou být problémy vážnější – záleží na tom, kolik a jakých toxinů se do těla dostane. Zde se pak mohou zdravotní obtíže projevovat od lehké otravy spojené se střevními a žaludečními problémy přes bolesti hlavy až po vážnější problémy s játry.


A protože se riziko nákazy zvyšuje úměrně s tím, kolik vody neúmyslně vypijete, dávejte pozor především na své děti, neboť ty jí omylem pozřou rozhodně více, než vy. Navíc jejich tělesná hmotnost je menší a zdravotní následky by tak mohly být výraznější… Samozřejmě však záleží na zdravotním stavu koupajícího. Pokud má váš potomek například astma nebo ekzém, bude snášet koupání ve znečištěné vodě hůře než ostatní, a proto opravdu pečlivě zvažte, kam se půjdete v létě „svlažit“. Nicméně to určitě neznamená, že byste měla tuto „radost“ svým potomkům odepřít, ale jak se říká, všeho s mírou.

Další rizika

Různá onemocnění, která si můžete od rybníka přinést, ovšem nejsou jedinými nástrahami, které koupání v rybníku skýtá. Kromě jiného totiž hrozí vám i vašim dětem například řezné rány, neboť se na dně rybníka často nachází různé střepy či dokonce staré rezavé plechovky. Alespoň částečnou ochranu před těmito nepříjemnostmi svým dětem zajistíte tak, že jim pořídíte boty do vody. Hned můžete být klidnější, a vaše ratolesti se můžou ve vodě více „vyřádit“.


V případě, že vaše ratolesti rády skáčou šipky do vody, nezapomeňte se také ujistit, že v místě, kam svůj skok směřují, je dostatečná hloubka, a nenachází se tam nebezpečné předměty, o něž by se mohly při doskoku poranit, či si dokonce rozbít hlavu.


A v neposlední řadě také dbejte na to, abyste se vy i vaše děti, zejména vaše dcerky, po vykoupání ihned převlékly z mokrých plavek do suchých, neboť i ve velmi teplém počasí hrozí prochladnutí například citlivých vaječníků. Po příjezdu domů se pak pečlivě osprchujte.

Co vše si tedy ohlídat?

Pro přehlednost vám v závěru našeho článku přinášíme přehledný souhrn toho, na co si dát při letním koupání pozor, a co si ohlídat. Tak tedy:

 

  • Zjistěte si informace o kvalitě vody, ke které se chystáte vyrazit, a to buď telefonicky, nebo na webových stránkách příslušné krajské hygienické stanice, případně na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví.
  • Zkontrolujte, zda voda i přesto neobsahuje velké množství sinic. Tzn., vstupujte do vody tak opatrně, aby se nerozvířily usazeniny na dně, a pozorujte, zda se vám okolo nohou ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky – sinice. Případně můžete vzít i PET lahev, naplnit ji zcela vodou, a nechat ji alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek ze zelených organismů nebo zelená krupice a voda přitom zůstane čirá, jedná se nejspíše právě o sinice. V tomto případě se zde pobyt vůbec nedoporučuje nebo maximálně po velmi krátkou dobu.
  • Nezapomeňte pořídit vám i vašim ratolestem boty do vody, koupání tak bude bezpečnější.
  • Před skokem do vody zkontrolujte její hloubku a dno rybníka.
  • Po vykoupání se neprodleně převlečte do suchého oblečení, a po příjezdu domů se pečlivě osprchujte!

 

Pevně věříme, že i přes veškeré nástrahy, které koupání v přírodě přináší, si jej řádně užijete, a nedáte na něj dopustit, neboť plavání ovlivňuje nejen fyzičku, ale také psychiku. Tak hurá do vody! 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte letos originální a vyrobte kámošce něco nevšedního, třeba tričko s potiskem. Použij slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vlastní tričko s potiskem