Už se těšíte, až se svými potomky strávíte pěkné odpoledne při koupání v přírodě? Pěkně v klidu a tichu? Neradi se mačkáte na přeplněných koupalištích nebo jste raději někde sami, kde máte své ratolesti více pod kontrolou? Pak je rybník to pravé řešení. Ale přece jen je důležité si dát pozor, do čeho se to vlastně jdete koupat. A to zejména v případě, že se jedná o nějaký „zapomenutý“ rybník v klidném koutu přírody. Pokud totiž nějaký takovýto objevíte, může se stát, že se jedná o místo, kde se nedá koupat bez rizika zdravotních problémů, a to i přesto, že zde není žádná cedule oznamující zákaz koupání. Může to být totiž proto, že zde kvalita vody není sledována. A pakliže se rozhodnete toto riziko podstoupit, a vykoupat se v takových místech, tak super, ale je to na vaši zodpovědnost. Ovšem alespoň vzhledem k vašim potomkům by bylo dobré si raději zvolit jiné místo, předem ověřené a zdravotně nezávadné. Nicméně krátkodobý pobyt ve vodě by neměl výrazněji ovlivnit jejich zdraví, pokud se nejedná o extrémně znečištěný rybník.
Pokud se rádi a často koupete ve volné přírodě, musíte počítat s tím, že se u vás či vašich dětí mohou projevit určité zdravotní komplikace. Kvalita těchto vod je totiž závislá na mnoha faktorech, jako například na počasí, povětrnostních podmínkách, množství srážek či počtu koupajících se lidí, a ovlivnit ji tak lze jen velmi těžko. Pokud tedy koupání v přírodě vyhledáváte, podstupujete i riziko nákazy některou z infekčních nemocí či působení vlivu škodlivých látek, které produkují sinice.
Zatímco u infekčních onemocnění jsou původci bakterie a viry, které většinou způsobují jen nepříliš vážná střevní či žaludeční onemocnění, či onemocnění uší, nosu, hrtanu a kůže, u druhé skupiny mohou být problémy vážnější – záleží na tom, kolik a jakých toxinů se do těla dostane. Zde se pak mohou zdravotní obtíže projevovat od lehké otravy spojené se střevními a žaludečními problémy přes bolesti hlavy až po vážnější problémy s játry.
A protože se riziko nákazy zvyšuje úměrně s tím, kolik vody neúmyslně vypijete, dávejte pozor především na své děti, neboť ty jí omylem pozřou rozhodně více, než vy. Navíc jejich tělesná hmotnost je menší a zdravotní následky by tak mohly být výraznější… Samozřejmě však záleží na zdravotním stavu koupajícího. Pokud má váš potomek například astma nebo ekzém, bude snášet koupání ve znečištěné vodě hůře než ostatní, a proto opravdu pečlivě zvažte, kam se půjdete v létě „svlažit“. Nicméně to určitě neznamená, že byste měla tuto „radost“ svým potomkům odepřít, ale jak se říká, všeho s mírou.
Různá onemocnění, která si můžete od rybníka přinést, ovšem nejsou jedinými nástrahami, které koupání v rybníku skýtá. Kromě jiného totiž hrozí vám i vašim dětem například řezné rány, neboť se na dně rybníka často nachází různé střepy či dokonce staré rezavé plechovky. Alespoň částečnou ochranu před těmito nepříjemnostmi svým dětem zajistíte tak, že jim pořídíte boty do vody. Hned můžete být klidnější, a vaše ratolesti se můžou ve vodě více „vyřádit“.
V případě, že vaše ratolesti rády skáčou šipky do vody, nezapomeňte se také ujistit, že v místě, kam svůj skok směřují, je dostatečná hloubka, a nenachází se tam nebezpečné předměty, o něž by se mohly při doskoku poranit, či si dokonce rozbít hlavu.
A v neposlední řadě také dbejte na to, abyste se vy i vaše děti, zejména vaše dcerky, po vykoupání ihned převlékly z mokrých plavek do suchých, neboť i ve velmi teplém počasí hrozí prochladnutí například citlivých vaječníků. Po příjezdu domů se pak pečlivě osprchujte.
Pro přehlednost vám v závěru našeho článku přinášíme přehledný souhrn toho, na co si dát při letním koupání pozor, a co si ohlídat. Tak tedy:
Pevně věříme, že i přes veškeré nástrahy, které koupání v přírodě přináší, si jej řádně užijete, a nedáte na něj dopustit, neboť plavání ovlivňuje nejen fyzičku, ale také psychiku. Tak hurá do vody!
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku