Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, zítra Ilja
Vyhledávání

Vánoční zvyky a tradice

Vánoční zvyky a tradice
20. 12. - Volný čas
Asi žádné z období roku není spojeno s tolika zvyky a tradicemi, tak jako právě svátky vánoční. Jaké se v Čechách ale dodržují a co vlastně znamenají? Nebo spíš – jak na ně?

Většina vánočních zvyků má kořeny ještě v předkřesťanských dobách a jsou spojené se oslavami zimního slunovratu. Lidé si věštily budoucnost, protože v dobách dávno minulým byly zkrátka odkázáni na dobrou sklizeň a výnosný chov domácích zvířat. Později tyto praktiky zlidověly, proměnily se v zábavu a později v tradici, která dokáže oživit trávení Štědrého dne.

Jaké zvyky se dodržují dodnes a co znamenají?

Lodičky

Každý alespoň jednou v životě o Vánocích vyzkoušel pouštět lodičky ze skořápek ořechů, minimálně v dětství. Ale kdo si ještě pamatuje, co tato tradice znamená a v čem spočívá? Každý si sám vytvoří svou lodičku ze skořápky, do ní vloží svíčku, zapálí a položí na hladinu vody. V ten okamžik také položí loďce jakoukoliv otázku. Může se týkat rodiny, práce, úspěchů, majetku, čehokoliv, ale musí být jasně formulovaná. Podle chování loďky na hladině vody se pak určuje, jak je otázka zodpovězena. Pokud například zůstane lodička u břehu, nečeká jejího majitele v příštím roce žádná změna. Pokud se potopí, je jakákoliv snaha něco změnit marná. Když ale nádobu s vodou přepluje, dočká se dotyčný touženého cíle.

Lití olova

Tento zvyk mnozí znají z jen z vyprávění či filmů, ale ještě na počátku 20. Století se olovo lilo v každé rodině. Pak díky oběma válkám, ve kterých bylo olova nedostatek, tento zvyk téměř vymizel. Ale nyní se zase do mnohých rodin vrací. Tradice spočívá v roztavení olova v kovové nádobce s dřevěnou rukojetí nad plamenem svíčky. Roztavený kov pak opatrně vléváme do nádoby se studenou vodou. Olovo tuhne tak po 5 minutách, až potom můžeme kovový odlitek z vody vyjmout. Při lití opět jako u lodiček pokládáme jasnou otázku, na kterou nám tvar odlitku odpovídá. Pokud jsou například čáry kovu rovné, znamená to spokojený a klidný život. Když se objeví dva kruhy, bude v následujícím roce u dotyčného svatba. Samozřejmě si můžete výklady některých obrazců vyhledat na internetu, ale spíš závisí na vaší fantazii a schopnosti číst ve vlastním podvědomí.

Házení střevíčkem

Tradice odhalující, jestli se mladá svobodná slečna v příštím roce provdá. A jak to zjistí? Stoupne si zády ke dveřím a hodí přes rameno svůj střevíc, klidně i pantofel. Pokud jeho špička směřuje ke dveřím, může se v příštím roce těšit na vdavky. Pokud ne, zůstane ještě další rok svobodná.

Kapří šupina pod talířem

Pod talíř u štědrovečerní večeře vkládá šupina. Každý člen rodiny si ji vloží do peněženky, aby se ho držely peníze a finančně dalším roce nestrádal.

Rozkrajování jablíček

Tato tradice se dodržuje přímo u štědrovečerní večeře a při ní rozkrojené jablko určuje, jak to bude se zdravím členů rodiny v nadcházejícím roce. Každý člen rodiny rozkrojí napříč své jablko, a pokud se po rozkrojení objeví v jeho středu hvězdička, znamená to, že dotyčný bude celý příští rok zdravý. Objeví-li se ale křížek či jiný patvar, nevěstí to nic dobrého.

 

Dodržujete některou z těchto tradic? Přibližujete tradiční vánoční zvyky svým dětem? Podělte se o to s námi 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné