Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Dýně Hokaido - všestranná zelenina

Dýně Hokaido - všestranná zelenina
8. 10. - Výživa
S podzimem přichází i období sklizně dýní, které mají v kuchyni všestranné využití. Můžeme se setkat s odlišnými druhy dýní, jako je například máslová dýně, dýně obecná, dýně špagetová, dýně olejová, muškátová, anebo právě dýně Hokaido. Tato náhražka nezdravých příloh se stala v poslední době velmi oblíbená pro svoji příjemně sladkou, oříškovou chuť.

Původ a vzhled dýně Hokaido


Dýně Hokaido je jednoletá bylina s plazivými stonky, rodiny Cucurbitaceae, která se od pradávna pěstuje na Dálném východě, odkud se rozšířila do Ameriky, její prapůvod však můžeme nalézt i v Nové Anglii. Nyní je hojně pěstována v Americe a také u nás si rychle nachází své nadšence. Existují dva druhy dýně Hokaido. Jeden má tmavě oranžovou barvu a druhý má slupku světle zelenou. Při nákupu dýně Hokaido dobře vybírejte. Zralá dýně by měla být pevná a sytě zbarvená, slupka by měla být tvrdá a hladká. Pokud vsadíme na menší a mladší dýni, odměnou nám bude její jemnější chuť a struktura. S větší dýní se pracuje hůře, bývá obvykle tvrdší, je vláknitá a bledá.


Dýně Hokaido pro zdraví


Dýně Hokaido je bohatá na vitamíny a minerální látky, zastoupeny jsou vápník, hořčík, fosfor, draslík, vápník, betakaroten a vitamíny A, B, C. Co se týče draslíku, dýně je skutečným přeborníkem. V jednom šálku jej najdeme v celkovém množství 550 mg, tedy asi o 33 % více, než ve středně velkém banánu. Dýně dále obsahuje velmi slušnou dávku luteinu a zeaxantinu, dva nesmírně cenné pomocníky pečující o náš zrak. Léčivé účinky této vitamínové bomby jsou přímo zázračné. Pomáhá při onemocnění slinivky břišní, sleziny, žaludečních potížích, ale také při poruchách ledvin a srdečních potížích. Má močopudné účinky a obsažené látky bojují proti hlístům, roupům a škrkavkám. Konzumace dýně Hokaido je vhodná i pro diabetiky, opražená semínka napomáhají pánům při potížích s prostatou. Pro nízký energetický obsah, vysoký obsah vlákniny a detoxikační účinky je dýně Hokaido vhodná i jako součást jídelníčku při redukční dietě.


Pěstování a skladování dýně Hokaido


Dýně obecně jsou velmi nenáročné, nemají příliš velké nároky na pěstování a hodí se tak i pro nezkušené pěstitele. Dýně si můžete předpěstovat už během dubna na okenním parapetu nebo ve skleníku. V druhé půlce května je již třeba předpěstované sazenice přesadit do zahrady. Přímo na záhonek se dýně Hokaido vysévá do hloubky 3 – 5 cm ve vzdálenosti minimálně 1 m od sebe. Na bohatou sklizeň se můžete těšit na podzim. Dýně Hokaido má vynikající skladovací vlastnosti. V suchém sklepě vydrží až do dubna příštího roku a její obsah vitamínů a cukru se během skladování zvyšuje.


Dýně Hokaido v kuchyni


Před vařením je třeba dýni rozkrojit napůl a lžičkou odstranit semínka a vlákna. Tato dýně se může vařit i se slupkou, která při vaření krásně změkne. Dýně Hokaido se hodí do mnoha receptů, při její konzumaci oceníme především jemnou, sladkou, lehce oříškovou chuť, nesmí se ovšem převařit. Lze ji zpracovávat do polévek, omáček, marmelád, buchet, nádivek, jako samostatný grilovaný pokrm, přílohu v různých variacích, součást zapékaných jídel, rizota atd. Využití je opravdu rozmanité a je jen na Vaší chuti a fantazii, v jaké podobě bude dýně Hokaido součástí Vašeho jídelníčku.
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné