Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Aby vláknina nechyběla

Aby vláknina nechyběla
21. 2. - Zdravá výživa
Vláknina je ta část stravy, která se nerozkládá enzymy trávicího ústrojí člověka.

Vláknina je ta část stravy, která se nerozkládá enzymy trávicího ústrojí člověka. Dělí se podle rozpustnosti na rozpustnou a nerozpustnou. Mezi nerozpustnou patří celulóza, hemicelulóza, rezistentní škrob a lignin a mezi rozpustnou pektiny, které jsou rozkládány mikroflórou tlustého střeva na látky, které se vstřebávají a tak díky nim přijímáme energii. Jinak se dále ale říci, že je vláknina nízkokalorická (tedy že je její energetický přínos malý) a slouží tak při zachování ideální hmotnosti, nebo při redukci váhy.

 

A nejen to … . Vláknina působí v prevenci rakoviny tlustého střeva, kardiovaskulárních chorob, cukrovky, obezity, chronické zácpy, Crohnovy choroby aj. Mimo to snižuje vstřebávání tuku a cukru, snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a váže vodu (1 g vlákniny navazuje na sebe 0,4 g vody), díky tomu se cítíme mnohem dříve a více syti. A také díky sytící schopnosti se snižuje chuť k jídlu.

A co máme jíst?

Vláknina je obsažena v cereálních výrobcích (tmavé pečivo, těstoviny, pšeničné otruby), v rýži, ve velkém množství v zelenině a ovoci (denně je dobré sníst 3 ks zeleniny a 2 ks ovoce), v luštěninách , olejninách (lněné semínko), ořeších, bramborech a sójovém mase.
Nedoporučují se vlákninové koncentráty.

A v jakém množství?

Doporučuje se 30 g za den (v poměru 3 : 1 – nerozpustná : rozpustná. Tento poměr je zachovám v přirozených potravinách).

Pozor: Ve velkém množství (nad 35g za den) škodí, protože snižuje vstřebávání minerálních látek, vitamínů a některých léků. Může také způsobovat plynatost, křeče, nadýmání, průjem nebo i zácpu.
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné