Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Je důležitý pitný režim? A proč?

Je důležitý pitný režim? A proč?
18. 2. - Zdravá výživa
Ano. Velice. Víte vůbec proč? A víte jak dodržovat správný pitný režim u sebe a u svého novorozeňátka, batolátka, dítěte školou povinného apod.?

Lidské tělo je složeno z více než 50 % své tělesné hmotnosti vodou. U kojenců voda tvoří až 75 % tělesné hmotnosti. To znamená, že s postupem času se obsah vody v těle snižuje. Dále záleží na pohlaví, množství svalové hmoty, druhu onemocnění, nebo na nějakém specifickém stavu (kojení, těhotenství, sport atd.). Na toto bychom měli brát ohled, protože každý, ať už dítě, dospělý, starý člověk nebo kojící žena má odlišnou potřebu vody, takže i jiný výdej a s tím i jiné požadavky na příjem tekutin.


Voda, která se nachází v buňkách i mimo ně, má spoustu důležitých funkcí v organismu, které se potom odráží ve výkonnosti jak fyzické, tak i duševní. Je důležité dodržovat správný pitný režim a to hlavně preventivně, ne až se o to tělo přihlásí - pravidelně doplňovat zásoby tekutin v těle, tak aby tělo nestrádalo.


Je dobré si uvědomit, jak ztrácíme a jak přijímáme tekutiny. Přirozeně tekutiny ztrácíme v největší míře močí, dále dýcháním, pocením, stolicí. Zvláštními případy, u kterých je důležité dbát o to více na pitný režim, jsou kojící ženy, sportovci, lidé s cukrovkou, lidé, trpící průjmy, zvýšenou teplotou a zvýšeným pocením, lidé v suchých prostorech apod. Naopak tekutiny přijímáme formou vody, čajů, kávy, ochucených nápojů, alkoholických nápojů a polévek, dále v podobě potravin (některé obsahují více – např. ovoce, zelenina, mléko, mléčné výrobky a některé méně jako pečivo, těstoviny atd.) a malinkatá část vody v těle vzniká činností metabolismu.


Je velice důležité, aby byla zachována tzv. denní bilance, aby byl denní příjem a výdej tekutin roven. Pokud se tak nestane, dochází k hromadění škodlivých látek v těle, ke snížení soustředění, k únavě, bolestem hlavy, poruchám trávení (zácpa).


A množství?

 

Věk Hmotnost Příjem tekutin (i formou potravin) za jeden den
Novorozenec 2,5 až 4 kg 100 - 150 ml/kg  
Kojenec (do 12. měsíce)   120 - 150 ml/kg  
Batole   115 - 135 ml/kg tj. 1000 - 1500 ml
Předškolní dítě 11 až 20 kg 80 - 110 ml/kg tj. 1000 - 1500 ml
Mladší i starší školáci více než 20 kg 40 - 95 ml/kg tj. 1500 - 2500 ml
Adolescenti a dospělí více než 50 kg 40 ml/kg tj. 2500 ml a více 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné