Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

K čemu jsou dobrá probiotika a prebiotika?

K čemu jsou dobrá probiotika a prebiotika?
28. 10. - Zdravá výživa
Poslední dobou jako by se „roztrhl pytel“ se zdravou výživou a správným životním stylem. Odevšud – z časopisů, televize, radia atd. se na nás válí nová a nová slova. Už jste zaregistrovali slova jako probiotika, prebiotika či třeba symbiotika?

Poslední dobou jako by se „roztrhl pytel“ se zdravou výživou a správným životním stylem. Odevšud – z časopisů, televize, radia atd. se na nás válí nová a nová slova. Už jste zaregistrovali slova jako probiotika, prebiotika či třeba symbiotika? A víte co znamenají?


Zažívací trakt každého jedince obsahuje určité bakterie, jejichž přítomnost je ovlivněna stravou a prostředím, ve kterém žijeme. Na příklad zažívací ústrojí novorozence neobsahuje žádnou fyziologickou mikroflóru a vlivem mateřského mléka a s přestupem z tekuté stravy na pevnou se tato mikroflóra utváří a mění. Proto je velice důležité správně pěstovat tuto fyziologickou mikroflóru, která, jak se dočtete níže, přispívá na udržení obranyschopnosti jedince.

 

PROBIOTIKA jsou kultury živých bakterií (rodu Lactobacillus a Bifidobacterium), které upravují bakteriální mikroflóru tlustého střeva, upravují pH v tlustém střevě a zabraňují množení hnilobných bakterií, které produkují látky škodlivé pro činnost nejen tlustého střeva. Probiotika mají léčebný účinek u některých akutních průjmových onemocnění, u průjmů spojených s antibiotickou léčbou, u infekce způsobené Helicobacter pylori a u některých alergií. Mimo jiné slouží i v prevenci, poněvadž zvyšují odolnost proti průjmovým onemocněním, posilují imunitu a obranyschopnost člověka.


PREBIOTIKA jsou látky, které se nevstřebávají, ale slouží jako, jednoduše řečeno, potrava pro probiotika. Patří mezi ně oligosacharidy (např. inulin v topinamburech), aminokyseliny a peptidy. Vyskytují se v mateřském mléce (12x více než v kravském), banánech, cibuli, artyčocích, chřestu a již zmíněných topinamburech. A krom toho jsou jimi obohacovány mléčné výrobky.


SYMBIOTIKA vznikají spojením obou předešlých, tzn. dětský, či dospělý organismus dostává do svého těla kombinaci obou důležitých a prospěšných forem.

 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné