Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 24. října 2020, svátek má Nina, zítra Beáta
Vyhledávání

Alergie u dětí

Alergie u dětí
25. 4. - Alergie a celiakie u dětí
Začíná jaro a s jarem, kvetoucími stromy a pylem přichází i pylové alergie. V současné době alergiemi trpí spousta lidí a mezi nimi nechybí ani děti. Více jak čtvrtina dětí trpí sennou rýmou a každý rok se čísla zvyšují.

Kde se vzala alergie

Co je důvodem, že je tato nemoc tolik rozšířená, nikdo neví. Odborníci si ale myslí, že je díky modernímu způsobu života a životnímu stylu a s čím dál agresivnějším působením roztočů a plísní. Stejně tak je považována za jeden ze spouštěčů alergie nadměrná, až přehnaná, hygiena.

 

Vzhledem k tomu, že žijeme v relativně čistém prostředí, nepracuje tak náš imunitní systém a našich dětí tak intenzivně, jak to bylo v dřívějších letech. Proto ty děti, které mají hodně sourozenců nebo vyrůstají na farmách a v přírodě, trpí alergiemi méně.

Jak se alergiím zabránit

Je snad jasné, že žádný rodič si nepřeje, aby jeho dítě sužovala nějaká alergie. Proto je třeba snížit riziko tak, aby se co nejdříve zabránilo jejímu vzniku. Možností takové prevence je hned několik:

 

  • Pokud je to možné, kojte své dítě alespoň prvních 6 měsíců. Mateřské mléko totiž obsahuje všechny základní proteiny, které vaše dítě potřebuje, aby se mohlo alergiím bránit. Adaptovaná mléka (kravská, kozí) jsou opravdu velkým rizikem. Důležité je včas začít s maso-zeleninovými a ovocnými příkrmy a rozhodně neotálet s přidáním potravin obsahujícím lepek.
  • Důležité jsou také pro dítě zdravé návyky stravování: Strava pestrá, bohatá na vlákninu, vitaminy, stopové prvky, zastoupení základních živin ve správném poměru. Vhodně zapojujeme oříšky, semínka, luštěniny a ryby. Určitě je třeba se vyhýbat potravinám průmyslově upraveným či přímo průmyslově vyrobeným, potravinám z fastfoodů a potravinám s přemírou cukrů a tuků, jako jsou limonády a brambůrky.
  • Nechávejte preventivně a hlavně pravidelně kontrolovat své dítě lékařem.
  • Nepořizujte svému dítěti žádná zvířata před dosažením tří let (alespoň to domácí).
  • Pravidelně ve svém domě či bytě vytírejte.
  • Pokud vaše bydlení krášlí vycpaná zvířata, tak by měla být pravidelně čištěna, aby se v nich nevyskytovaly potencionální spouštěče alergií.
  • Když je vaše dítě nachlazené během chladného období, necpěte do něj neustále samá antibiotika. S každou další pilulkou je vaše dítě méně odolné.

Jak příznaky alergie poznat?

Příznaky u dětí a dospělých se od sebe moc neliší. Slzení, výtok z nosu neboli senná rýma, „pčíkání“ a pocit brnění ve zvukovodu a v ústech – to všechno jsou příznaky, které můžeme pozorovat u dítěte i dospělého. U dětí je však typický příznak „senné horečky“ – těsnost na hrudi, vyrážka, křeče v břiše nebo kašel. V takovém případě vůbec neváhejte a pospíchejte k dětskému lékaři nechat si test na alergii udělat co nejdříve.

Co dělat, pokud už vaše dítě alergické je?

Lékař s vaší pomocí diagnostikuje, jakou alergií vaše dítě trpí (od vás potřebuje vědět, jaké jsou přesné okolnosti vzniku příznaků, a zda by mohla být alergie již vrozená).

 

Pak s pomocí testů – test krve, test funkce plic nebo test reakce na alergeny. Sám lékař ví nejlépe, který test provést.

 

Poté už zbývá poslední věc – vysvětlit vašemu dítěti, proč je důležité, aby se nechal ošetřit a hlavně, aby se nebálo léků ani jehel.

 

 

Alergiím se jen tak nevyhnete, ale proč jim nepředcházet, když to jde!
 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné