Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Jak obléct malé dítě? Zvolte raději více vrstev!

Jak obléct malé dítě? Zvolte raději více vrstev!
23. 5. - Zdraví
Se stále ještě poměrně dosti proměnlivým počasím jistě často řešíte otázku, jak správně obléct vaši ratolest na cestu ven. A že to mnohdy není vůbec lehké, určitě sama dobře víte. Podle čeho se tedy řídit?

Ačkoliv už máme konec května, počasí se pořád ne a ne ustálit. Pár dní máme relativně krásně a teplo a hned na to nás navštíví „ranní mrazíky“. Často tak ani nevíte, jak obléknout sama sebe, natož pak vaši ratolest. A právě proto, že nedokážete odhadnout, jak moc ji „navléknout“, abyste ji neoblékla málo, a ona pak nenastydla, ji naopak mnohdy oblečete až moc. A častěji tak dochází spíše k přehřátí dětského organismu, než k jeho podchlazení.

Vrstvení

Některé z vás jste na to třeba i samy zvyklé, jiné naopak volíte raději jednu silnější vrstvu, ale jak pro vás, tak pro vaše děti je vždy lepší zvolit více slabších vrstev než jednu silnou. Je pravda, že jedna „hřejivější“ vrstva zkrátí „bojechtivé“ chvíle s vaší ratolestí, ale neměla byste to upřednostňovat před tím, abyste své ratolesti zajistila přiměřené teplo. Pokud ji totiž oblečete až příliš, brzy se zpotí a výsledkem tak může být rychlé a snadné nachlazení. Navíc přílišné oblíkání spolu s nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu či přetopenými místnostmi může vést ke „zchoulostivění“ dětského organismu a tím pádem k jeho častějším nemocem.


Samozřejmě, že je také možné dát dítěti silnější vrstvu a několik slabších si „narvat“ někam do kabely, ale není to zbytečné? Nemáte těch věcí s sebou ven už i tak dost? A navíc, převlíkat děti někde venku na veřejnosti, může být také mnohdy velký problém, kdežto je jen „odsvléct“" bývá daleko jednodušší…

Počet vrstev a „měření teploty“

Nejvíce ze všeho vás asi zajímá, kolik tak tenčích vrstev vašemu děťátku dát. Obecně platí, že je rozumné dát na zdravý selský rozum, a prostě tak nějak „přiměřeně“. Tzn., že u miminek a menších dětí je to o jednu vrstvu více, než máte vy sama, a u těch větších tolik, co máte vy.


Vzhledem k tomu, že je to ale opravdu individuální, měla byste sama vyzkoušet, jestli není vaší ratolesti zima. Ovšem nikoliv tak, že jí sáhnete na ruce, a pokud je bude mít studené, usoudíte, že je jí zima a přioblečete ji. To není správně. Pro zjištění teploty vašeho miláčka totiž nejsou směrodatné ruce, ale musíte mu sáhnout buď na zátylek, čelo nebo zepředu na hrudníček. Jestliže si ale ani na „omak“ nebudete jistá, můžete ji změřit teploměrem, přičemž normální teplota by měla být v rozmezí 36,5 až 37 stupňů Celsia. Pokud tedy váš poklad tuto teplotu má, je vhodně oblečen a vy prozatím nemusíte nic řešit.

Déšť a sychravo

Nejvíce problémů s oblíkáním pak nastává, pokud je venku deštivo a sychravo. Možná si říkáte, že pokud to není nutné, a vy nemusíte s vaší ratolestí někam k lékaři na kontrolu či na nákup, protože už doma nic nemáte, bude lepší zůstat doma. Ale není tomu tak.


Samozřejmě, že pokud venku lítají „hromy, blesky“, padají kroupy či je opravdu silný „liják“, s dětmi ven určitě nepůjdete, ale pokud pouze mží či „normálně“ prší, není důvod se procházce vyhýbat. Zejména trvá-li toto počasí déle, a vy jste tak zavření už několik dní mezi „čtyřmi stěnami“. V tuto chvíli pak ale platí, že je ze všeho nejdůležitější obléct vaši ratolest do pláštěnky, či ještě lépe pogumovaného oblečení, a kvalitních gumáků. Tak totiž budete připravena i na to, až se vaše drahá ratolest začne „rochnit“ v loužích či bahně. A že začne. Sice tak bude mokrá od hlavy až k patě, ale neměla by být promočená a mít vodu v botách. A to je nejdůležitější.


Každopádně stále platí, že jen co přijdete domů, okamžitě vašeho synka či vaši dcerku převlečte do suchého oblečení a udělejte jim čaj či kakao. Tím nic nezkazíte. A nejen, že bude váš potomek oproti ostatním dětem, které tráví většinu času doma, otužilejší, ale zároveň si ho venku i trošku „utaháte“ a večer vám tak dříve usne.


Co se týká malých miminek, i ta můžete dát v tomto počasí ven „vyvětrat“. Třeba vyspat se do kočárku. Jen musíte kočárek správně „zaparkovat“, nejlépe někam do závětří pod střechu, a zajistit tak, aby nepromokl.


Přesto, že je nám jasné, že i nadále budete často nejistá, zda je vaše dítě dostatečně oblečeno (či naopak), zejména v porovnání s ostatními dětmi, které venku potkáte, doufáme, že jste se nechala inspirovat alespoň k tomu, abyste mu dávala více slabších vrstev místo jedné silné, a také, že už teď víte, jak správně zjistit, zda mu není náhodou zima… 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné