Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Je vaše dítě ohroženo meningokokem? Jak ho ochránit?

Je vaše dítě ohroženo meningokokem? Jak ho ochránit?
1. 3. - Zdraví
To nejhorší, co vás jako matku může potkat, je jistě vážné onemocnění vaší ratolesti. A jedním z těch nejzákeřnějších může být meningokok. Jak však proti němu vaše dítko ochránit?

O tom, že v dnešní době všude řádí různá zákeřná onemocnění, nelze vůbec diskutovat. A co je nejděsivější, netýkají se jen starších lidí, ale bohužel i těch stále a stále mladších. Proto má jistě každá maminka nemalé obavy, aby něco takového nepotkalo i její drobečky. Leckdy se bojíte i obyčejné virózy či chřipky, neboť i z nich se může „vyklubat“ něco mnohem závažnějšího. Proto je tedy opravdu na místě, pokud máte sebemenší podezření, že se jedná o něco horšího, navštívit ihned lékaře. Včasnost diagnózy totiž může v mnoha v případech zachránit vašemu dítěti i život. Jako například při onemocnění meningokokem…

Kdo je ohrožen nejvíce?

Samozřejmě, že abyste se vy či vaše ratolesti touto nemocí nakazili, nemusíte nutně spadat do nejrizikovějších kategorií, přesto je ale dobré vědět, komu hrozí nejčastěji, a v jakém věku je u vašich pokladů riziko nákazy největší…


Co se týká onemocnění meningokokem, platí, že nejvíce ohroženy jsou především děti do 4 let věku a mladiství. Pokud tedy máte doma nějaké dítko v tomto věku, věnujte jeho zdravotnímu stavu maximum pozornosti, zejména nyní v zimě a na jaře! To samé pak platí, pokud máte doma osobu oslabenou jinými, zejména chronickými, nemocemi či seniora nad 65 let.

Přenos onemocnění

A jak vlastně dochází k přenosu tohoto bakteriálního onemocnění? Vzhledem k tomu, že jediným zdrojem nákazy je člověk, je jedinou možností, jak se nakazit, velmi blízký kontakt s tzv. bacilonosičem. Tedy s člověkem, v jehož nosohltanu se tyto zákeřné bakterie vyskytují. Z něj se pak na zdravého člověka přenáší kapénkovou formou, tzn. nejčastěji líbáním, kýcháním nebo kašlem.


Pokud se tedy vaše ratolesti vyskytnou velmi blízko jiného, již nakaženého dítěte či dospělého, který zrovna kýchne či zakašle, může dojít velmi rychle k přenosu tohoto onemocnění a rozšíření bakterie prostřednictvím krevního oběhu do celého organismu vašeho potomka. Je proto nutné urychleně vyhledat lékařskou pomoc a zahájit léčbu antibiotiky, aby se tak předešlo „rozjetí“ tohoto onemocnění.

Příznaky

Nejhorší je, že příznaky meningokoka často bývají velmi nenápadné a spíše připomínají chřipku. A pokud nemáte informace, že vaše dítko před 1 až 8 dny (tj. inkubační doba) přišlo do styku s takto nemocným, můžete situaci špatně odhadnout.


U té nejnebezpečnější formy se pak však kromě nespecifických příznaků, jakými jsou horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, objevuje i vyrážka doprovázená drobným krvácením do kůže. A to především na břiše a dolních končetinách. V tento moment je už ale stav vašeho dítěte velmi vážný a je nutné, abyste neprodleně volala rychlou záchrannou službu a její dispečink na příznaky upozornila. Zde totiž čas hraje velmi důležitou roli!!!

Léčba

Protože se jedná o onemocnění, které je velmi vážné a život ohrožující, je důležité, aby už jen při jeho podezření byla léčba zahájena ještě samotnou posádkou vozu záchranné služby. Pro příznivý výsledek je totiž podstatné, aby se u pacienta nerozvinul šokový stav nebo těžká porucha vědomí.


Co se týká následné léčby, ta pak zahrnuje 3 kroky – stabilizaci krevního oběhu, kyslíkovou terapii a podávání antibiotik. Ovšem čím déle bude zahájena, tím se zhoršuje šance postiženého na přežití. A navíc, i ti, kteří zákeřného meningokoka přežijí, mnohdy mívají fatální trvalé následky. Proto obzvláště u této nemoci platí, že NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE PREVENCE!

Prevence

Chcete-li tedy své ratolesti co nejlépe ochránit, nechte je očkovat! Učinit tak můžete již od dvou měsíců věku dítěte. Nijak mu tím neublížíte, ba právě naopak, můžete mu tím zachránit život. Jen nezapomeňte, že v době kdy tak učiníte, musí být vaše ratolest zdravá a nesmí být krátce po nemoci.


Jinak co se vedlejších účinků týká, nemusíte mít žádné obavy. Všechny tyto vakcíny bývají velmi dobře tolerovány a mají pouze minimum vedlejších účinků, které jsou navíc při porovnání s meningokokem naprosto zanedbatelné. A vy budete mít pocit, že jste pro zdraví vašeho dítěte udělala maximum…


A mezi další rady, jak se snažit meningokokovi vyhnout, pak patří omezit návštěvy v uzavřených prostorách, kde je větší množství lidí, snažit se o zdravý životní styl, aktivně a pravidelně sportovat, či se vyvarovat aktivnímu i pasivnímu kouření apod.


Tak tedy hodně zdraví vám i vašim dětem! 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné