Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Průjem u miminka nikdy nepodceňujte!

Průjem u miminka nikdy nepodceňujte!
28. 10. - Nejběžnější dětské nemoci
Průjem: nepříjemné onemocnění, které vás dokáže na několik dnů vyřadit z běžného života. Nedovolte svému tělu, aby mu podlehlo a braňte se jednoduchými zásadami!

Křeče v břiše, plynatost, ale také horečka, zvracení a celková únava – jedny z mnoha symptomů průjmového onemocnění. Projevuje se častou stolicí (více než 3 denně), většinou řídkou až vodnatou. Při podrážení trávicího traktu dochází ke zrychlení pohybu střev, nedostatečnému trávení a vstřebávání živin.

Není průjem jako průjem

Akutní průjem: mívá rychlý nástup a kratší trvání (max. 14 dní). Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti a starší lidé, nevyhýbá se ale ani ostatním. Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha.

 

Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá nedodržení základních hygienických zásad, nedostatečně omyté ovoce a zelenina, kontaminované nebo špatně tepelně zpracované potraviny (maso, vejce, mléčné výrobky) či přímý kontakt s nemocným zvířetem.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny. Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

 

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Průjmové onemocnění bez ohledu na příčinu není dobré podceňovat. Je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud:

 • průjem trvá déle než 5 dní a provází jej vysoké horečky a zvracení,
 • se objeví ve stolici příměsi krve,
 • se průjem objeví u kojenců a batolat,
 • dlouhodobě trápí starší osoby a malé děti,
 • dochází k rychlé dehydrataci, hlavně u starších osob a malých dětí.

Průjmy mohou způsobit i zdravotní komplikace, mezi které patří: rychlá dehydratace, velký úbytek důležitých minerálů a úbytek na váze.

 

Jak se zbavit „běhavky“?

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Důležité je nezapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály – vhodné jsou čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Je třeba tělu dodat také vitamíny a minerály ve vhodné stravě. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Vzhledem k časté nejasnosti původu vzniku onemocnění volíme raději přípravky na přírodní bázi.

 

Jaká je nejlepší prevence průjmů?

Šest základních pravidel prevence průjmů:

 1. Dodržujte základní hygienické zásady. Po použití toalety, jízdě v MHD nebo nakupování si vždy umyjte ruce.
 2. Ovoce a zeleninu, které není možné oloupat, před konzumací pečlivě omyjte.
 3. Vejce a veškeré produkty z nich pečlivě tepelně upravte.
 4. Na porcování masa použijte jeden nůž a jedno prkénko, na kterém pak nekrájejte jiné potraviny. Během manipulace se syrovým masem se snažte nedotýkat jiných věcí.
 5. Maso nerozmrazujte v mikrovlnné troubě, ale vyndejte jej s dostatečným předstihem a nechejte rozmrznout při pokojové teplotě.
 6. V létě se vyhýbejte stánkům s rychlým občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost použitých potravin.

Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné