Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Opalovací krémy – ochrana za každých okolností?

Opalovací krémy – ochrana za každých okolností?
6. 8. - Zdraví
Léto v plném proudu, těšíme se na dovolenou nebo jen tak k vodě, zkrátka užít si sluníčka, dokud nějaké svítí. Poslední kontrola toho, co si vzít sebou? Hlavně plavky, ručník a opalovací krémy. Ale jaké krémy jsou vhodné?

S příchodem krásného počasí, letních dní a sluníčka nám reklamní spoty vtloukají do hlavy, že se musíme mazat stále a pořád. Jinak nám hrozí rakovina kůže! Ale je tak, jak to výrobci opalovacích krémů prezentují?

Rizika z opalování s opalovacími krémy

Je pravda, že pokud se člověk nebude mazat vůbec, celý den stráví na přímém slunci a spálí se tak, že mu z toho naskáčou puchýřky, tak rakovina kůže stojí skoro za dveřmi.


Jenže existují ještě další dvě rizika, o kterých se už bohužel nemluví.

 

  • Když budete chodit na sluníčko vždy namazaní, netvoří se nám dostatečné množství vitamínu D, čímž právě také stoupá riziko rakoviny.
  • I když se budete mazat běžnými opalovacími krémy, hrozí vám poškození kůže také! A v čem to spočívá? Čtěte dále.

Složení opalovacích přípravků

Už samotné opalovací krémy totiž obsahují rizikové látky. Některé přináší riziko okamžitě, jiné se stávají rizikovými až v době, kdy na ně působí sluneční záření, což by u těchto přípravků téměř nikdo nečekal. A které látky jsou takto rizikové? Například konzervační látky jako parabeny, dále vůně a pozor… i filtry, účinné látky krému. Proto je třeba se zaměřit na to, jaké filtry vaše opalovací přípravky obsahují.


Pokud máte doma opalovací krémy s oxidem titaničitým nebo oxidem zinečnatým, můžete být relativně v klidu. Jedná se totiž o filtry fyzikální nebo li minerální. Pokud se ale jedná o chemické filtry, jako jsou oxybenzone, oxyphenone, benzofenone, a další, tady už je na místě se bát. Zde se totiž už většinou jedná o rizikové látky. Ale chemické filtry jsou bohužel ve většině opalovacích krémů 


Chemické filtry chrání vaši kůži pouze proti UVB záření, jenže na nás působí i UVA záření. To odráží pouze filtry fyzikální.


Proto je vůbec nejlepší – používat „opalováky“ s oxidy zinku, ty totiž poskytují kompletní ochranu!


Filtry ale nejsou jediným problémem u opalovacích krémů.

Roztíratelnost krémů

Každý chceme krém, který se dobře roztírá a vstřebává se rychle do kůže. My tak máme pocit, že nás takový krém dostatečně a co nejdříve ochrání. Jenže právě krémy s minerálními filtry se roztírají hůře. Nevstřebávají se do kůže, ale zůstávají na povrchu, kde odrážejí UV záření. Výrobci se proto tyto minerální filtry snaží zmenšit natolik, aby byla roztíratelnost co nejlepší. Jenže zde nastává další zádrhel. Zmenšením mikro-částic na nano-částice se minerální filtry dostávají do těla a mohou tak v těle způsobovat problémy. Měli bychom se tedy všeobecně nano-částicím vyhýbat. Zda krém obsahuje nano-částice, by mělo být uvedeno na obale výrobku.


Pokud tedy chcete, aby se vám krém s minerálním filtrem lépe rozetřel do kůže, můžete jej smíchat s kokosovým olejem v poměru 1:1. Tento olej sám o sobě působí jako ochrana proti spálení a ještě se dobře roztírá, takže s ním nic nezkazíte.

Alternativy opalovacích přípravků

Pro ty, kdo právě teď odradil český trh opalovacích přípravků, kde ochranu na celé tělo prakticky neseženete, tu máme nějaké alternativy opalovacích přípravků nebo pomocníky při opalování.


I když si možná myslíte, že opalovací krémy se nedají nahradit, tak jste na omylu. Vyzkoušejte například již zmiňovaný kokosový olej jako náhradu opalovacího krému nebo jako olej po opalování. Jeho ochrana zhruba odpovídá ochrannému faktoru 5. Nejen, že skvěle vyživuje pokožku, ale můžete jej použít i na vlasy.


Svou odolnost vůči UV záření můžete posilnit především zdravou stravou a konzumací potravin bohatých na antioxidanty, tzn. zeleninu a ovoce, zejména lesní plody.

 

Pro podporu krásného a zdravého opálení pak doporučujeme konzumovat například:

  • Acai berry,
  • Aloe vera,
  • Goji (kustovnice čínská),
  • Chia semínka,
  • Chlorela,
  • Kakaové boby,
  • Kokosový olej,
  • Konopná semínka.

Zdraví máme pouze jedno, a proto je důležité si jej střežit. Naše poslední rada na závěr zní: Pokud máte možnost vyhledat stín místo přímého slunečního záření, udělejte tak a zbytečně se nemažte opalovacími krémy s chemickými filtry! 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné