Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 03. října 2023, svátek má Bohumil, zítra František
Vyhledávání

Správná a bezpečná první pomoc u dětí

Správná a bezpečná první pomoc u dětí
28. 2. - První pomoc
Kurz první pomoci se hodí nejen pro lidi, kteří pracují s dětmi, ale i pro maminky. Všechny si přejeme, aby naše děti byly zdravé a my první pomoc nemuseli využít, ale člověk nikdy neví.

Přestože již několik let pracuji s dětmi, kurz první pomoci u dětí jsem si udělala až nyní. Investovaných peněz rozhodně nelituji, naopak, lituji, že jsem si ho neudělala daleko dřív. Až dosud jsem žila v domnění, že pokud by se něco stalo, zavolala bych rychlou záchranou službu, kde by mi rovnou i poradili, co mám dělat. Bohužel realita je jiná a i minuta, kterou strávím hovorem s operátorem, může být pro zraněného smrtelné, a u zraněných dětí to platí dvojnásob.

Jak takový kurz probíhá?

Na kvalitním kurzu první pomoci byste si měli vyslechnout základní teorii, která se týká například toho, co vše máme zajistit dříve, než zavoláme záchranku. Dále pak je třeba probrat nějaké základní zásady první pomoci, zejména zaměřenou na děti, například různé zlomeniny, astmatické záchvaty, alergické reakce, otravy, atd. Na kurzu byste měli mít také možnost vše si vyzkoušet. Jako figuranti dospělého vám mohou posloužit ostatní návštěvníci kurzu, pro nácvik první pomoci u kojenců se používá speciální „panenka“.

 

Za pár hodin, které jsem na kurzu strávila, jsem se dozvěděla a vyzkoušela si spoustu nových věcí, které bych doufám uměla využít, pokud by to bylo nutné. Do nedávna jsem se domnívala, že pro prevenci SIDS stačí pořídit si monitor dechu a v případě, že by začal houkat, prostě zavolám sanitku a je vystaráno. Vedoucí kurzu mě ovšem vyvedl z omylu.

Pokud by dítě přestalo dýchat, bez první pomoci se příjezdu sanitky nedožije. Nácvik tohoto oživování může být pro maminky kojenců velmi užitečný. Mezi další důležité poznatky bych zařadila například první pomoc v případě, že se dítě něčím otráví. Vyvolávali byste u dítěte zvracení? Je třeba zkontrolovat, zda daná látka nepoškodila dítěti sliznici v ústech, pokud ne, tak zvracení můžete vyvolat, jestliže ano, látka ze žaludku by sliznici poškodila znovu, což by bylo ještě horší, než nedělat nic.

 

Mezi další praktické informace lze určitě zařadit preventivní opatření. Jedná se o většinou o instrukce, na které bychom přišli po chvíli zamyšlení také, ale problém je v tom, že ne vždy se k tomu přemýšlení dostaneme. Jako základ je možné zmínit uchovávání léků mimo dosah dětí, přičemž je třeba myslet i na to, že děti jsou extrémně vynalézavé a neváhají si přisunout židličku, aby se dostaly ke sladkému sirupu proto kašli nebo lákavým růžovým pilulkám.

 

Samozřejmostí by mělo být také zajištění krytek na všechny zásuvky a pokud máte doma batole tak i ochrana všech ostrých rohů. Jako výborná pomůcka může sloužit i bezpečnostní záterasa u sporáků, díky níž na sebe nemohou děti strhnout hrnce. Velké nebezpečí představuje také ubrus. Pokud máte malé dítě, ukliďte jej raději na nějaký čas do skříně, ušetříte si tím možná řešení popálenin od čaje nebo kávy.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné