Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea
Vyhledávání

Vypadá to jako chřipka, ale není, co je to? Hepatitida

Vypadá to jako chřipka, ale není, co je to? Hepatitida
9. 11. - Zdraví
S příchodem podzimního počasí a návratem do dětského kolektivu, nastává období, kdy mnoho ratolestí onemocní nějakou virózou. V některých případech se však může jednat i o onemocnění závažnější – například o hepatitidu A…

Hepatitida neboli tzv. nemoc špinavých rukou, je zánětlivé onemocnění jater způsobené řadou virů. Má několik hlavních typů, přičemž nejrozšířenější jsou A, B a C. U dětí se však naštěstí nejčastěji vyskytuje právě typ A, tedy nejméně závažný typ.


Pokud tedy váš poklad tuto nemoc dostane, nemusíte se ihned děsit. Vězte ovšem, že si s tím hodně užijete. Tato nemoc je totiž velmi nakažlivá a vaše dítě tak musí být „izolováno“ od ostatních. Tím pádem si s ním pobudete nějaký ten čas doma (u těžších případů až 6 týdnů), pokud tedy nemáte nějakou hodnou hlídací babičku, se kterou byste se alespoň občas prostřídala.


A protože jistě sama velmi dobře víte, že udržet malé dítě takto dlouhou dobu v klidu, je prakticky zázrak, nezbude vám nic jiného, než se snažit vaši ratolest nějak zabavit, aby tento krušný čas přečkala v co největším klidu a pohodě.

Nákaza

A jak, že k tomu vaše zlatíčko může přijít? U dětí obvykle dochází k nákaze hepatitidou virem přenášeným lidskými výkaly, kontaminovanou stravou nebo nápoji. Proto je zapotřebí dbát na dostatečnou hygienu vaší ratolesti („poctivé“ mytí rukou), naučení potřebných návyků při jídle (například si před konzumací oplachovat ovoce a zeleninu) apod.


I když ale bude vaše dítko vše potřebné dodržovat, neznamená to, že by se u něj tato nemoc nemohla objevit. Je totiž silně nakažlivá a ve větším kolektivu ji tak může „získat“ prakticky kdekoliv. Zejména tedy tam, kde není příliš vysoký hygienický standard.

Příznaky a projevy onemocnění

Prvními příznaky hepatitidy typu A bývají, podobně jako u typů B a C, například nechutenství, bolest svalů a kloubů, únava, nevolnost a zažívací potíže, slabost či tlak v pravém podžebří. Později se pak ještě někdy přidává i zvýšená teplota. Celkově to tedy mnohdy může vypadat, že vaše dítko trpí klasickou chřipkou. A někdy to tak dokonce bývá i chybně diagnostikováno.


V čem ale mohou spočívat rozdíly? Co by vás mohlo varovat, že se nejedná o běžnou chřipku? Například to, že pacient trpící tímto onemocněním mívá světlou stolici a naopak tmavou moč. A pokud se již jedná o plně „rozjeté“ onemocnění, pak i žlutavé zbarvení kůže či očního bělma.


V každém případě, pokud máte u vaší ratolesti podezření na tuto nemoc, nebo jestliže s ní přišlo do kontaktu, neváhejte a neprodleně navštivte lékaře! Ten tuto diagnózu buď potvrdí anebo vyvrátí – a to dle výsledků krevního odběru a moči.

Léčba

Při potvrzení této diagnózy je neprodleně zahájena okamžitá „izolace“, aby se zamezilo dalšímu přenosu tohoto onemocnění, a začíná se s léčbou spočívající především v dodržování přísné jaterní diety. Ta mnohdy trvá až půl roku a během ní je bezpodmínečně nutné, aby vaše ratolesti co nejvíce omezily příjem tuků a naopak ve větším množství přijímaly bílkoviny a sacharidy. Rovněž je důležité dbát na to, aby výrazně omezily fyzicky náročné činnosti, a byly tedy, pokud možno, co nejvíce v klidu. A pokud pro ně chcete udělat ještě něco „navíc“, můžete jim na podporu léčby ještě připravovat odvar z ostropestřce mariánského.


Ovšem úplně nejlepší je prevence. A proto chcete-li pro své poklady udělat opravdu vše, co je ve vašich silách, a nic nepodcenit, nechte je proti hepatitidě preventivně očkovat. Určitě tím nic nepokazíte a i vy sama bude klidnější! 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné