Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je sobota 24. října 2020, svátek má Nina, zítra Beáta
Vyhledávání

Proč cvičit?

Proč cvičit?
27. 10. - Cvičení v těhotenství
Pokud jste byla zvyklá cvičit před těhotenstvím, asi se vám nebude chtít přestat. Pokračujte v tom, jen se nejdříve poraďte se svým gynekologem. Ideální je věnovat se nějakému speciálnímu cvičení pro těhotné a věnovat se mu po celou dobu čekání na miminko

Proč cvičit?

 

Cílem je předcházet změnám, ke kterým dochází během těhotenství, zaměřit se na posilování břišních a prsních svalů, svalů pánevního dna a prevenci křečových žil. Speciální cvičení by měla být rozdělená podle trimestrů, protože v některých jsou určitá omezení. Cvičení bývá doplněno činkami, gymnastickým míčem a jinými doplňky. Míče pak velmi oceníte i při porodu, pohupování totiž uvolňuje pánev a páteř, takže kontrakce tolik „nebolí“.

                                                                             

Jak vypadá cvičení podle jednotlivých trimestrů?

 

První trimestr (1 - 3 měsíc těhotenství)

   Pokud jste trochu krvácela, nebo máte bolesti v podbřišku, raději necvičte, pokud je vše v pořádku, můžete posilovat pánevní dno, prsní svaly, můžete nacvičovat rovnováhu a posilovat břišní svaly a hluboké svaly trupu, které podporují stabilitu těla. Pozor ale, vyvarujte se nadměrné námahy, než začnete cvičit, dojděte si "na malou" a v žádném případě neskákejte, nedělejte výpady a pozor na otřesy!

 

 

Druhý trimestr (3 - 6 měsíc těhotenství)

   Už je vám zřejmě mnohem líp a těhotenské neduhy pomalu mizí. Cvičení je stejné jako v prvním trimestru, pouze vynecháte polohu vleže na břiše (přece jen, už vám trochu povyrostlo)a je vhodnější, když omezíte cvičení na zádech (aspoň na čas).

   Ptáte se, proč? Protože v poloze na zádech naléhá děloha na dolní dutou žílou a omezuje tím průtok krve k srdci.

   Od 4.měsíce začnete mít asi problém s rovnováhou (prohýbá se páteř díky bříšku), zvyšuje se napětí v určitých svalech. Co tedy dělat? Snažte se o správné držení těla! Skvělé je například cvičení na overballu (který je mírně vyfouknutý), ruce máte za hlavou sepnuté a posilujete hluboké svaly trupu a cvičíte rovnováhu. Můžete také střídavě upažovat a zakládat ruce v týl. S overballem se dá vymýšlet věcí – můžete s ním stát třeba na špičkách, mírně podřepnout a podsadit pánev. Tím nacvičujete rovnováhu a také posilujete nožní klenbu.

 

 

Třetí trimestr (6 - 9 měsíc těhotenství)

   Neříkejte, že vám už bříško tak trochu nepřekáží… však už se také blížíte do finále. Zvětšující se děloha vytlačuje nahoru bránici a proto se také zadýcháváte. Můžete mít i zácpu, protože střeva pracují pomaleji a může vás pálit žáha. Cvičení by se tedy mělo zaměřovat na relaxaci svalů pánevního dna, dechová cvičení, posilování prsních svalů, protahování svalů podél páteře a posilování a uvolňování kyčelních kloubů. Rozhodně moc dlouho nestůjte, odpočívejte (i vleže) a snažte se celkově relaxovat.


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné