Takže v lékárně kupujete probiotika, v obchodě spousty jogurtů a zákysů, ve výsledku vás snaha o dostatečný přísun „hodných“ bakterií jménem probiotika stojí majlant. My však pro vás máme vynikající zprávu - doma si můžete založit farmu na tyto bakterie, čímž ušetříte spousty výdajů, hlavně za probiotika z lékárny. Jak na vlastní chov hodných bakterií? Je to snadné!
Možná už jste slyšeli slovíčko pickles, které je moderním názvem pro klasickou kvašenou zeleninu. Stačí mít zeleninu, slanou vodu, sklenici nebo větší nádobu s víkem, ale ne šroubovacím, a to je vše - farma na probiotika je na světě.
Pak už jen zeleninu omýt, nakrájet, zalít slaným nálevem a nechat v teple zakvasit. Namnoží se tu spousta probiotik, tedy bakterií mléčného kvašení, které pak i se zeleninou zkonzumujete. Jde o stejné bakterie, které si pořídíte v kapslích nebo tabletkách v lékárně.
Zeleninu můžete během celého roku nakupovat v akčních cenách, když si na Letákomat.cz ohlídáte nabídky supermarketů v online letácích, čímž také výrazně ušetříte. A mnohé druhy zeleniny si přes léto vypěstujete sami na balkoně, na terase nebo na zahradě.
Neobjeví se tam jen taky samy od sebe, vy je tam dodáte sami právě se zeleninou. Na každém ovoci nebo zelenině přirozeně sídlí bakterie. Když je dáme do slané vody a ponecháme jim živnou půdu, tedy v našem případě zeleninu, bude se jim dobře dařit a začnou se rozmnožovat, což poznáme podle kvašení.
Ono kvašení není ničím jiným než projevem trávení našich probiotických bakterií. Živí se zejména cukrem obsaženým v naší domácí zelenině nebo v i zelenině z obchodu, a mění jej na odpadní plyny a kyseliny plus další látky. Čím je kvašení prudší, tím více bakterií v pickles máme.
Pickles se nemusí dělat podle žádného receptu, každá kombinace zeleniny je vynikající. Důležité je přelít zeleninu nastrkanou do zavařovacích sklenic slanou vodou, kde bude v litru vody cirka 15 – 20 g soli. Takto postupujeme, pokud máme raději zeleninu nakrájenou na větší kousky, plátky.
Zavařovací sklenice volíme proto, že se nám v nich pickles rovnou samy zakonzervují. Opravdu. Takhle můžeme pohodlně uskladnit i větší množství zeleniny, když ji třeba koupíme v akci.
Jestliže chcete pickles ze zeleniny nastrouhané, dejte 15 – 20 g soli přímo do zeleniny, kam sůl řádně vmačkáte. Necháte chvíli stát a pak naplníte do sklenic tak, aby zelenina byla vždy ponořená do vlastní šťávy. Když je šťávy málo, přilijete vodu.
Sklenice se zeleninou zavíčkujeme a postavíme na tácek, protože ze sklenic může vybublávat voda. Umístěte své dílo na teplejší místo, ale ne na přímé slunce. Víčka se nejdříve nafouknou a až splasknou, je proces hotový a sklenice jsou i zakonzervované.
Vydrží v dobrém stavu i několik měsíců, a to dokonce i když je necháte mimo lednici. Čím déle však budete pickles skladovat, tím méně probiotik v nich bude. Jestli vám jde o probiotika, nakládejte zeleninu po menším množství častěji. Pokud chcete chytře využít konzervace, můžete naložit í více zeleniny najednou a pak ji postupně konzumovat.
Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |
Reklama
Komentáře k článku