Internetov sluby pro koly
portál pro všechny maminky
Dnes je úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra
Vyhledávání

Což takhle dát si... chřest!

Což takhle dát si... chřest!
1. 7. - Výživa
Chřestová sezóna většinou trvá od druhé poloviny dubna do konce června. Díky letošní dlouhé zimě, bude ale chřest z Česka k dostání minimálně ještě do poloviny července. Pojďme toho využít, další přežitost bude až za rok.

Chřest, možná ho znáte spíše jako špargl, nebo dokonce jako hromový kořen. Název chřest je odvozený od starořeckého „pučet“ nebo ,,vyrůstat“. Byl starými Řeky a Egypťany považován za velkou lahůdku, která je ale určitým luxusem a je proto vhodná pouze pro stoly bohatých labužníků, šlechty a podobně. Tento předsudek přetrvával a chřest se stal zeleninou králů. Král slunce Ludvík chřest vyžadoval denně a své zahradníky nutil chřest pěstovat celoročně. Z Paříže se pěstování rozšířilo až v druhé polovině 16. století postupně do celé Evropy. Ani v současné době není tato zelenina levnou záležitostí, ale její jednoduchá příprava, lahodná chuť a dietetické hodnota jsou přednosti, které za to stojí.


Obsahuje velké množství vitamínu A, B, D, E a C toho dokonce dvakrát více, než stejné množství pomerančů. Také Vám dodá spoustu minerálních látek, jako jsou vápník, fosfor, draslík, hořčík. Dokáže pomoci při nedostatku vitamínů, zavodnění, špatné činnosti ledvin, onemocnění jater a v neposlední řadě při obezitě.
Skladování je jedinou obtížností při manipulací s chřestem. Je velmi náchylný a potřebuje odborné zacházení. Neprodleně po nákupu chřest očistěte, to znamená, odřízněte zdřevnatělé konce a zbytek chřestu oškrábejte kuchyňskou škrabkou, vynechejte pouze hlavičky. Takto připravený chřest svažte do svazků, zabalte do vlhké utěrky a dejte do lednice na to nejchladnější místo (0+2°C). Chřest je také možné očištěný zamrazit.


Chřest můžete také zakoupit sterilizovaný, který se dá sehnat celoročně, ale samozřejmě v této formě ztrácí většinu svých léčivých účinku. Základní recept pro přípravu šparglu je, že očištěné stonky, tak jak je to popsáno výše, vložíte do vroucí vody se lžičkou soli a dvěma lžičkami cukru. Vaříme 10 až 12min. Opravdu jednoduché, teď už si stačí jen vybrat recept, který vás zaujme a tuto lahůdku vyzkoušet.

 

 


Sdílejte s přáteli
Facebook sdílení

Názor na tuto stránku
Líbí se | Nelíbí se |

Reklama

Komentáře k článku

FINANČNÍ PROBLÉMY
Květiny

6.1.2021, cena: 10000 Kč
boruvky
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
prodam
Potraviny

10.9.2020, cena: 100 Kč
 

Trička s vlastním potiskem
snadně, rychle a zábavně.

Základní školy
přehledný seznam všech základních škol v ČR.

Online hry
výběr z těch nejlepších online her.


Buďte originální a kupte si vtipné těhotenské tričko. Použijte slevový kód SUPERMAMINA na 10 % slevu!

Vtipné tričko pro těhotné